LotniczyTransport

Boeing znacznie zwiększył dostawy. W styczniu wyprzedził Airbusa!

Boeing dostarczył w styczniu dwa razy więcej maszyn niż Airbus

Boeing zwiększył w styczniu dostawy samolotów i dostarczył na początku roku prawie dwa razy więcej maszyn komercyjnych niż jego europejski rywal Airbus.

Boeing zwiększył dostawy

W styczniu do klientów Boeinga trafiło łącznie 38 samolotów. Boeing pokonał w styczniu swojego rywala Airbusa, którego dostawy wyniosły zaledwie 20 maszyn w pierwszym miesiącu tego roku. Tymczasem Boeing otrzymał zamówienia na 55 nowych samolotów, ale musiał też zaakceptować 39 anulowań.

Amerykańska grupa od lat boryka się z kosztownymi problemami z kilkoma typami samolotów. W 2019 roku Boeing stracił pozycję największego producenta samolotów na świecie na rzecz Airbusa. Pomimo pewnego ożywienia Boeing dostarczył w ubiegłym roku zaledwie 480 samolotów, pozostając daleko w tyle za Airbusem, który dostarczył 661 maszyn i to pomimo wąskich gardeł w łańcuchu dostaw.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Rekordowe zamówienie Air India! Kupią 470 Airbusów i Boeingów

Dostawy Boeinga znacznie wzrosły

Producent dostarczył w ciągu roku łącznie 480 samolotów, co oznacza, że zeszłoroczne dostawy Boeinga były o około 41 proc. wyższe niż w poprzednim roku. Mimo to amerykańska firma w Arlington wciąż pozostaje daleko w tyle za swoim największym rywalem. Europejski Airbus przekroczył bowiem poziom dostaw Boeinga już jesienią.

Boeing przede wszystkim pozbył się ze swoich fabryk średniodystansowych odrzutowców 737 MAX, które po dwóch śmiertelnych katastrofach otrzymały kilkuletni zakaz lotów na całym świecie. Tylko ta seria stanowiła 387 dostaw amerykańskiego producenta w zeszłym roku. Boeing dostarczył 31 sztuk długodystansowych 787 Dreamliner, ponad dwa razy więcej niż w poprzednim roku.

Wznowiliśmy dostawy 787, po naszej dokładnej analizie inżynieryjnej, weryfikacji i działaniach związanych z przeróbkami, aby zapewnić, że wszystkie samoloty są zgodne z dokładnymi specyfikacjami Boeinga i wymogami prawnymi – potwierdził w sierpniu rzecznik Boeinga.

Boeing wznowił dostawy Dreamlinerów w sierpniu, a pierwszy samolot po czternastomiesięcznej przerwie odebrały linie American Airlines. Samolot, noszący amerykański numer rejestracyjny N880BJ został dostarczony z Charleston w Południowej Karolinie i wszedł do służby komercyjnej. Spekulacje, że producent wznowi dostawy, nasiliły się po tym, jak trzy samoloty dla American Airlines i jeden dla British Airways były widziane podczas krótkich lotów testowych, co jest najważniejszym wymogiem przed dostawą.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button