E-commerce

Sąd Najwyższy oddalił pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi

Sędzia Sądu Najwyższego odrzucił pozew Waszyngtonu, który oskarżył Amazon o antykonkurencyjne działania. Sędzia oddalił pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi, twierdząc, że nie ma dowodów na poparcie twierdzenia, że gigant handlu elektronicznego zawyżał ceny dla konsumentów.

Sędzia oddala pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi

Prokurator generalny Karl Racine pozwał w zeszłym roku firmę Amazon, zarzucając jej, że zmusza konsumentów do płacenia wyższych cen, niż jest to konieczne, stosując politykę, która gwarantuje gigantowi technologicznemu minimalny zysk z każdego sprzedanego towaru, jednocześnie zniechęcając sprzedawców witryny do oferowania swoich produktów po niższych cenach w innych miejscach. Sędzia Sądu Najwyższego Hiram Puig-Lugo odrzucił jednak pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi i stwierdził brak dowodów na poparcie twierdzenia, że ​​Amazon zawyżał ceny dla konsumentów. Amazon, za pośrednictwem rzecznika, odmówił komentarza w sprawie.

Uważamy, że Sąd Najwyższy pomylił się w tej sprawie. Wydaje się, że jego orzeczenie ustne nie uwzględniało szczegółowych zarzutów zawartych w skardze, pełnego zakresu porozumień antykonkurencyjnych, obszernego briefingu oraz niedawnej decyzji sądu federalnego, który zezwolił na kontynuację niemal identycznego procesu – przekazało biuro prokuratora Racine’a w e-mailu.

Czytaj też: Zamówienia internetowe Amazon opóźnione przez lockdown w Chinach

To nie pierwszy pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi

Amazon jest jedną z dużych firm technologicznych, które ze względu na rozmiar swojej działalności są poddawane kontroli antymonopolowej. Federalni regulatorzy oraz Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów badają praktyki biznesowe firmy. W Seattle wniesiono pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi, podobny do tego, który został złożony w Waszyngtonie. W swoim wniosku o oddalenie sprawy firma Amazon stwierdziła, że wprowadzanie ograniczeń cenowych do umów ze sprzedawcami jest zgodne z prawem i powszechne w branży detalicznej.

W styczniu firma Amazon zgodziła się zapłacić stanowi Waszyngton 2,25 mln dolarów i zamknąć swój program “Sold by Amazon”. Było to następstwem dochodzenia prokuratora generalnego stanu w sprawie domniemanego ustalania cen w serwisie. Zarzuty dotyczące ustalania cen prześladują Amazon od lat. W liście z 2019 roku do federalnych organów regulacyjnych, który otrzymała agencja Bloomberg, jeden z kupców Amazona oskarżył firmę o wymuszanie podnoszenia cen na konkurencyjnych stronach.

Czytaj też: Biden obwinia monopole za wzrost cen i rozpoczyna z nimi walkę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button