PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

Katalońskie ministerstwo chce skrócić czas dostawy przesyłek do domu

Katalońskie Ministerstwo Pracy rozważa zatwierdzenie nowej ustawy, która będzie regulować i ograniczać czas dostawy przesyłek do domu. Ograniczając czas dostawy przez kurierów, ministerstwo chce zminimalizować konkurencję między handlem detalicznym w sklepach fizycznych i internetowych.

Katalonia skróci czas dostawy przesyłek do domu

Zgodnie z nowym prawem, sklepy internetowe będą mogły oferować dostawy zamówień tylko w tych samych godzinach, w których otwarte są sklepy stacjonarne. Oznacza to, że paczki mogą być dostarczane w ciągu maksymalnie 12 godzin, z limitem do godziny 21:00 w okresie od jesieni do wiosny. W lecie czas dostawy przesyłek do domu zostanie przedłużony do godziny 22.00. W ustawie zaproponowano także zakaz dostarczania przesyłek w weekendy, zwłaszcza w niedziele.

W ciągu ostatnich dwóch lat handel elektroniczny w Hiszpanii znacznie się rozwinął, co jest zauważalne również w autonomicznym regionie Katalonii. Wartość sprzedaży online wzrosła o 28%, co oznacza około 66 milionów dostaw do domu. Co więcej, spośród prawie 80 milionów przesyłek sprzedawanych online rocznie, około 11 procent jest zwracanych, co prowadzi do zwiększenia liczby kursów realizowanych przez kurierów.

Raben

Według Ministerstwa Pracy wzrost ten spowodował zwiększoną presję na firmy kurierskie. Według resortu niekończący się strumień możliwości sprzedaży online i dostawy szkodzi sklepom stacjonarnym, które nie są w stanie nadążyć za potrzebami klientów. Nowa ustawa ma położyć temu kres.

Czytaj też: Sąd Najwyższy oddalił pozew antymonopolowy przeciwko Amazonowi

Gminy będą miały autonomię, jeśli chodzi o czas dostawy przesyłek do domu

Ustawa nie tylko reguluje czas dostawy przesyłek do domu. Jeśli prawo zostanie zatwierdzone, firmy kurierskie mogą być również zobowiązane do korzystania z pojazdów przyjaznych dla środowiska. Bardziej uregulowane zostaną również warunki pracy w magazynach i „ciemnych sklepach„. Gminy w Katalonii będą miały autonomię w zakresie regulowania czasu dostaw.

Proponowana ustawa jest częścią większego planu działania na rzecz handlu, rzemiosła i mody na lata 2022-2025. Rząd przeznaczył na ten cel budżet w wysokości 150 milionów euro. Plan ten ma na celu poprawę handlu elektronicznego w Katalonii, a jednocześnie wzmocnienie lokalnych detalistów. Nowe prawo zostanie zatwierdzone najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu i wejdzie w życie w 2023 roku. Inne przepisy zostały już zatwierdzone. Przed latem Barcelona wprowadzi nową stawkę na Amazona, która opodatkuje dostawy paczek od giganta handlu elektronicznego.

Czytaj też: E-commerce przyczyniają się do zmniejszania liczby miejsc pracy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button