PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuPrzemysł 4.0
Gorące newsy

Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Stany Zjednoczone od lat piastowały pierwsze miejsce wśród krajów, które kładą nacisk na rozwój technologiczny. Dotyczyło to także robotów, w których prym wiedzie m.in. Boston Dynamics. Tymczasem okazuje się, że w ostatnich latach, to Chiny wydają masowo patenty na robotykę, zostawiając USA daleko w tyle.

Chiny inwestują w robotykę więcej niż Stany Zjednoczone. Państwo Środka znalazło złoty środek

Jak wynika z badań Center for Security and Emerging Technology, Chiny stały się światowym liderem w wydawaniu patentów na robotykę. Oznacza to niemal trzykrotnie więcej pozwoleń przyznawanych rocznie, niż w przypadku Stanów Zjednoczonych. Badania udowodniły, że kraj ten plasuje się na czwartej pozycji za Państwem Środka. USA prześcignęła nawet Japonia oraz Korea Południowa.

Zobacz również: Liczba robotów na świecie rośnie. Azja przoduje w robotyzacji

Organizacja CSET wskazuje, że Stany Zjednoczone dominowały niegdyś w wydawaniu patentów z dziedziny robotyki. Jednakże przez wzgląd na strategię Made in China 2025, która została wprowadzona przez Pekin niemal dekadę temu, trend ten znacznie się odwrócił. Okazuje się bowiem, że Państwo Środka obecnie odpowiada za blisko 25000 patentów z robotyki (w tym automatyzacji i robotyki magazynowej). Oznacza to jednocześnie, że Pekin posiada niemal 35% światowych patentów z robotyki, które zostały wydane w latach 2005-2019.

W samym 2019 roku Chiny zdobyły 5400 patentów z zakresu robotyki, co dało im 43% udział w globalnych patentach z tej dziedziny. Z kolei Stany Zjednoczone wydały ich 2100, co daje jedynie 17% zezwoleń. W opracowaniu czytamy, że:

Gwałtowny wzrost aktywności patentowej i rozwoju robotyki w Chinach może być wynikiem celowego wysiłku rządu, aby zdobyć większościowy udział w tej branży.  Dzięki temu kraj chce stać się światowym liderem w dziedzinie robotyki, zgodnie z planem Made in China 2025.

Co więcej, okazuje się, Państwo Środka wyprzedziło USA pod kątem wydawania patentów, ze względu na mniejsze ograniczenia biurokratyczne i liberalizację przepisów:

Stany Zjednoczone pozostają znacznie w tyle za Chinami w produkcji patentów w dziedzinie robotyki częściowo z powodu szerszych wyzwań związanych z obecnymi przepisami dotyczącymi własności intelektualnej w USA. […] a także  ich zdolnością do dostosowania się do innowacji w zakresie nowych technologii, takich jak robotyka, AI, telekomunikacja 5G i obliczenia kwantowe.

Zobacz również: Elon Musk planuje budowę robotów Tesla Bot do pracy i robienia zakupów

W jaki sposób Chiny przebiły Stany Zjednoczone w robotyce?

Raport wskazuje, że Pekin zwiększył liczbę patentów dzięki licznym zachętom dla inwestorów, uczelni i firm prywatnych. Dotyczyło to między innymi ulg podatkowych dla korporacji, które posiadały określoną liczbę patentów w tej dziedzinie. Jak wskazano w raporcie CSET:

Stany Zjednoczone przodują w patentach z dziedziny robotyki w takich obszarach jak lotnictwo i kosmonautyka, medycyna, wojsko/bezpieczeństwo i telepresence (teleobecności). Ponadto są silni w patentach z dziedziny robotyki z elementami sztucznej inteligencji. Chiny natomiast przodują w robotyce przemysłowej, transporcie, rolnictwie, zastosowaniach podwodnych, edukacji i robotach humanoidalnych/egzoszkieletach. Z kolei Japonia przoduje w patentach z dziedziny robotyki rozrywkowej, systemów sterowania i wizji. Natomiast Korea Południowa zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów pod względem patentów z dziedziny robotyki konsumenckiej.

Raport przekazuje również informacje, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą ponownie zdetronizować Chiny w tym zakresie. Nie obejdzie się jednak bez gruntownych reform, które dotyczą własności intelektualnej i doktryny patentowej. Zwłaszcza dotyczy to usprawnienia wydawania zezwoleń w kierunku sztucznej inteligencji i oprogramowania dla robotów, co jest szczególnie istotne w całej branży.

Zobacz również: Robotyzacja polskich firm jest na żałośnie niskim poziomie

Ważną kwestią jest również współpraca międzynarodowa z sojusznikami USA, aby wygrać przewagę technologiczną. W obecnym status quo jest to niestety niemożliwe, ponieważ Waszyngton nie wykorzystuje należycie współpracy z innymi krajami, co przekłada się na spadek produktywności.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button