Lotniczy

Bezzałogowce FlyEye biorą udział w kierowaniu ukraińską artylerią. Czym wyróżniają się polskie BSP?

Polskie bezzałogowce statki powietrze FlyEye Grupy WB znajdują obecnie zastosowanie w działaniach wojennych ukraińskiej armii. System latający FlyEye jest autorskim rozwiązaniem polskiej spółki z siedzibą w Ożarowie na Mazowszu.

FlyEye – polskie bezzałogowce do misji specjalnych

System może być stosowany do obserwacji obszarów, kierowania artylerią, retransmisji obszaru czy monitoringu infrastruktury krytycznej.

Jak podaje producent, wielozadaniowy system składający się z kilku bezzałogowych statków powietrznych (BSP) został w całości zaprojektowany oraz skonstruowany w Polsce. Rozwiązania technologiczne są własnością GRUPY WB. Planowanie lotu odbywa się dzięki punktom orientacyjnym 3D. Statek może poruszać się zgodnie z wyznaczoną trasą. Co istotne, każdy z punktów orientacyjnych (aktywność, promień krążenia, kierunek) może być modyfikowany również w trakcie lotu, bez przerywania misji.

Dane z rozpoznania przekazywane są w czasie rzeczywistym do stacji kontrolnej. System pozwala na pracę zarówno w dzień, jak i w nocy. Na uwagę zasługuje transmisja z kamer optycznych oraz rozwinięty system obserwacyjny.

Zobacz także: Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Zobacz także: W stolicy krew będzie dostarczana dronami! Przełomowa decyzja ULC

Zastosowanie statków z warunkach bojowych

Wariant podstawowy może być przenoszony w dwóch plecakach. Maszyny są zdolne wykonywać loty z prędkością 50-170 km/h na odcinku do 4 km przez okres ok. trzech godzin. Z uwagi na zainstalowane systemy łączności, istnieje możliwość prowadzenia działań na odległości 30-50 km od punktu kontrolnego. BSP ma 1,8 m długości, rozpiętość jego skrzydeł sięga natomiast 3,6 metra. Z uwagi na wykonanie podzespołów z kompozytu, jest również lekki (masa startowa rzędu 12 kg), dlatego może zasilać go nawet pojedynczy silnik elektryczny. W zależności od rodzaju łączności FlyEye 3.0 może kontaktować się z operatorami oddalonymi o 50 km, jednak w przypadku połączenia ze specjalną stacją – nawet do 300 km.

BSP FlyEye znajdują zastosowanie m.in. podczas wojny w Ukrainie. W warunkach bojowych za wschodnią granicą wykorzystywane są do naprowadzania artylerii. Polskie bezzałogowe statki powietrze FlyEye pozwalają lepiej naprowadzić ostrzał. Bezzałogowce znajdują się na uzbrojeniu ukraińskiej armii od 2015 roku. Ze względu na wysoką odporność na zakłócenia, znajdują zastosowanie również podczas misji wojsk specjalnych.

Roboty GXO z pozytywnymi wynikami testów w branży spożywczej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button