Info z rynkuPrzemysł 4.0

Elon Musk planuje budowę robotów Tesla Bot do pracy i robienia zakupów

Robotyzacja i automatyzacja w magazynach z roku na rok przyspiesza. Sytuację dodatkowo zmieniła pandemia, przez co popularność zmodernizowania magazynów znacznie się zwiększyła. Dostrzegł to także Elon Musk, szef takich spółek, jak Tesla, SpaceX, czy Boring Company. Miliarder przedstawił właśnie robota Tesla Bot, który może zrewolucjonizować pracę w fabrykach czy magazynach.

Tesla Bot to przyszłość, choć nie wiadomo, czy można się z tego cieszyć

Jak informuje CNN, miliarder Elon Musk przekazał na konferencji Tesla’s AI Day, że jego firma buduje humanoidalnego robota. Prawdopodobnie premiera prototypu będzie miała miejsce już w przyszłym roku. Miliarder przekazał, że będzie on wykonywał pracę, „która jest nudna, powtarzalna i niebezpieczna„. I choć biznesmen nie przekazał, ile maszyna będzie kosztować, to wiadomo o niej kilka ciekawych szczegółów.

Przede wszystkim w miejscu twarzy – robot będzie miał zainstalowany ekran, który będzie wyświetlał najważniejsze informacje dla użytkowników.

Raben

Nawet Elon Musk dostrzega, że Tesla ma problem z łańcuchem dostaw

Musk powiedział również, że robot będzie miał około 170 cm wysokości i będzie ważył około 58 kg. Jak zaznaczył biznesmen, maszyna będzie w stanie przenosić max. 20 kg i poruszać się z maksymalną prędkością 8 km/h.

Miliarder podsumował, że w przyszłości dojdziemy do punktu, w którym to praca fizyczna będzie wyborem. Z  tego powodu ułatwienie codziennych czynności będzie priorytetem dla coraz większej rzeszy ludzi.

Aby jednak uniknąć problemów w związku z coraz popularniejszą robotyzacją, miliarder proponuje wprowadzenie powszechnego dochodu podstawowego. I choć może to brzmieć, jak cytat z science-fiction, to z kolei umożliwi ludziom „godne życie” oraz zminimalizuje narastający problem konfliktu między ludźmi a robotami. Według miliardera maszyny bowiem będą zastępowały regularnych pracowników np. w magazynach, co może z kolei przyczynić się do zwiększenia agresji wobec nowoczesnej technologii.

Z tego powodu Głównymi zadaniami robota byłaby pomoc w codziennych czynnościach: robienie zakupów, domowe porządki, czy naprawy drobnych usterek.

Według biznesmena – pierwsze modele będą posiadały 5 ruchliwych palców, choć niektóre przyszłe maszyny mogą znacznie się różnić od pierwowzorów.

Tesla Bot to tylko początek. Już niedługo roboty mogą zastąpić pracowników w fabrykach

Elon Musk od dawna bowiem powtarza, że technologia i postępująca robotyzacja sprawi, że wielu ludzi straci pracę i będzie musiało szukać innego źródła dochodu. Miliarder przedstawił koncept pierwszego robota humanoidalnego, który choć jeszcze nie działa — od razu robi wrażenie.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button