Info z rynkuLotniczy

Malaysia Airlines zakazała pasażerom podgrzewania jedzenia w samolocie

Linie lotnicze Malaysia Airlines wydały rozporządzenie na temat podgrzewanych posiłków. Według przewoźnika stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróży lotniczych. Gotowe posiłki do spożycia były do tej pory serwowane na pokładach wszystkich rejsów. Jednakże z uwagi na fakt, że posiadają niebezpieczne substancje chemiczne, to zakaz został wprowadzony ze skutkiem natychmiastowym.

Malaysia Airlines zakazuje samonagrzewających się posiłków

Azjatycka linia lotnicza Malaysia Airlines wydała natychmiastowy zakaz wydawania opakowań z samonagrzewającymi się posiłkami. Wszystko dlatego, że zawierają niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak tlenek magnezu i wapnia. Co istotne, po aktywacji mogą osiągać niebezpiecznie wysokie temperatury.

Rozporządzenie dotyczy zarówno pasażerów, jak i załogi na wszystkich lotach tej linii. W oświadczeniu wskazano, że:

Ze skutkiem natychmiastowym, jakakolwiek forma posiłków typu Self Heating Meals lub Ready to Eat Meals jest zabroniona na wszystkich lotach Malaysia Airlines. Tego typu potrawy nie są również dozwolone ani w bagażu rejestrowanym, ani w bagażu kabinowym. Dotyczy to zarówno pasażerów, jak i załogi ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

Czytaj również: Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Produkty tego typu zawierają opakowania termiczne lub samonagrzewające się, które mogą spowodować ewentualną katastrofę lotniczą. Czym są takie potrawy? Otóż samopodgrzewające się danie to posiłki wyposażone w opakowania, które zasadniczo umożliwiają ich gotowanie bez zewnętrznego źródła ciepła. Tego typu produkty wykorzystują substancje chemiczne, które aktywują się w kontakcie z wodą, katalizując reakcję egzotermiczną.

Przewoźnik Malaysia Airlines w oświadczeniu dodał, że:

Opakowania tego typu zawierają niebezpieczne substancje, takie jak proszek magnezowy, proszek żelaza, węgiel aktywny lub tlenek wapnia, które w kontakcie z wodą uwalniają łatwopalny gaz.

Czytaj również: Eutanazja rentiera się powiodła – czy to koniec oprocentowanych lokat?

Co istotne raport FAA (amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa) z 2006 roku wskazał, że tego typu posiłki mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla ruchu lotniczego. Wszystko dlatego, że istnieje ryzyko, że produkty mogą się same uruchomić np. w luku bagażowym lub w schowkach nad głowami pasażerów.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button