KolejowyTransport

Kazachskie zboże trafi do Chin dzięki rosyjskim pociągom

Kazachski oddział rosyjskiej firmy RZD Logistics uruchomił już w tym roku dwa próbne pociągi przewożące produkty rolne. Transporty będą kontynuowane, a kazachskie zboże będzie trafiało koleją prosto do Chin.

Kazachskie zboże dociera koleją do Chin

Pociągi RZD Logistics przewoziły 124 kontenery, każdy o długości 12,19 m, ze stacji Baizerek koło Ałmaty do miasta Wuwei w północno-zachodniej prowincji Gansu w Chinach. Pociągi przekroczyły stację graniczną Alashankou i pokonały cały dystans w cztery dni. W kontenerach przewożono głównie kazachskie zboże, otręby pszenne, ziarna słonecznika, mąkę i inne produkty rolne wyprodukowane w Kazachstanie.

Pierwszy pociąg towarowy przewożący siemię lniane dotarł w styczniu do Lanzhou, stolicy prowincji Gansu, liczącej prawie cztery i pół miliona mieszkańców. Ładunek został przewieziony bezpośrednio do rafinerii Lanzhou Oil And Grain Limited Company, gdzie zostanie wykorzystany do produkcji oleju spożywczego, na który będzie duże zapotrzebowanie w północno-zachodniej części kraju podczas zbliżającego się chińskiego Księżycowego Nowego Roku. Pierwszy pociąg załadowany wyłącznie jęczmieniem przybył w czerwcu ubiegłego roku z Pawłodaru do Chiang Mai, również w Gansu, gdzie jęczmień jest przetwarzany na słód, potrzebny do produkcji piwa.

Czytaj też: Czy kryzys w Kazachstanie wpłynie na handel między Chinami i Europą?

Kazachskie zboże pojedzie też do Turcji

Dzięki konkurencyjnym cenom i wysokiej jakości obsługi, klienci chętnie korzystają z usług, a kazachski oddział RZD Logistics będzie nadal dokładał wszelkich starań, aby zapewnić odpowiedni poziom usług. Mimo, że RZD Logistics dopiero testuje swoje możliwości dzięki dwóm tegorocznym dostawom, to nie są one ostatnie. Spółka zależna Kolei Rosyjskich (RZSD) widzi w tym biznesie znaczny potencjał. Według firmy, trasa może być dostosowana do indywidualnych potrzeb klientów, a do końca lutego planowanych jest co najmniej od sześć do siedmiu kolejnych transportów.

Jednak Chiny nie są jedynym obszarem, na którym koncentruje się RZD. Firma spogląda również w kierunku Turcji. Kazachstan, jeden z największych światowych producentów produktów rolnych, ma możliwości eksportowania ich na szereg głównych rynków. Oznacza to, że kazachskie zboże, mąka i inne produkty rolne, wkrótce będą mogły kursować pociągami także do Turcji.

Czytaj też: Zamieszki w Kazachstanie silnie wpływają na ceny uranu!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button