LotniczyTransport

Lotnisko Warszawa-Modlin obsłużyło już ponad 20 mln pasażerów

Lotnisko Warszawa Modlin stara się przywrócić ruch pasażerski do poziomu sprzed pandemii. W połowie lutego obsłużono 20-milionowego pasażera. 

Jubileusz w podwarszawskim Modlinie

Pierwszy milion pasażerów lotnisko obsłużyło w ciągu pierwszego roku od rozpoczęcia działalności. Od 2015 roku liczba pasażerów rosła średnio o pięć milionów co dwa lata, by na początku 2019 roku osiągnąć piętnaście milionów. Port Warszawa Modlin liczy na utrzymanie rocznej liczby pasażerów na poziomie 3 milionów rocznie. Przyjęcie 20-milionowego pasażera było planowane na 2020 rok, jednak z uwagi na pandemiczne obostrzenia, pułap ten udało się osiągnąć w połowie lutego 2022 roku.

Zobacz także: Zatłoczone lotnisko Chopina. Stołeczny port jednym z najbardziej zatłoczonych w Europie

Tomasz Szymczak, p.o. Prezesa Zarządu, powiedział:

20 milionów obsłużonych pasażerów w niespełna 10 lat od startu pierwszego samolotu rejsowego – to ważne wydarzenie dla naszego Lotniska. (…) Świadczy to, po pierwsze, o tym jak wielki jest popyt na „tanie latanie”, a po drugie jak ogromny potencjał dla przewozów lotniczych istnieje w naszym regionie.

Wskazuje również, że w normalnych warunkach liczby te zostałyby osiągnięte w ciągu ośmiu lat, jednak pandemia i obostrzenia dotyczące podróży znacznie ograniczyły możliwości podwarszawskiego lotniska.

Lotnisko Modlin – coraz większy ruch pasażerski

W zeszłym roku lotnisko Warszawa Modlin znacznie poszerzyło ofertę lotów realizowanych przez tanie linie lotnicze Ryanair. Dodanie do oferty popularnych wakacyjnych kierunków (w tym loty do włoskiego Bari cztery razy w tygodniu) oraz zwiększenie częstotliwości połączeń do Londynu sprawiło, że ruch zaczął się powoli odradzać.

Zobacz także: Ryanair przygotowuje obniżki cen, aby zachęcić pasażerów do podróży

Jak wskazuje administracja lotniska, od lipca do grudnia ub. r. z usług Portu skorzystało 1 231 101 pasażerów. Jest to wynik na poziomie 81,9% przewozów roku 2019.

W okresie od lipca do grudnia ub. r. średniomiesięczna liczba obsłużonych na Lotnisku Warszawa/Modlin  pasażerów wyniosła ponad 205 tys. Mamy też ambitne plany na bieżący rok. Liczymy, na to, że w najlepszych miesiącach uda nam się  osiągnąć wyniki zbliżone do tych sprzed pandemii. 

W 2021 roku Port Lotniczy wyprzedał jednak prognozy dotyczące wzrostu ruchu pasażerskiego. Modlin należał do czołówki portów w Polsce, pod względem dynamiki odbudowy ruchu pasażerskiego. Według prognoz w tym roku siatka połączeń obejmie 60 kierunków.

Lotnisko w Modlinie zostaje odcięte od pieniędzy. PPL nie zgadza się na zewnętrznego inwestora

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button