PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

Siemens zrealizuje inwestycję w egipską kolej. Wartość to 4,45 mld USD

Historyczna inwestycja.

Egipt czeka historyczna modernizacja, która ułatwi transport i logistykę w całym kraju. Wszystko dzięki firmie Siemens Mobility, która podpisała kontrakt z Krajowym Urzędem ds. Tuneli NAT. Umowa dotyczyła dostawy kompleksowego systemu kolejowego, wraz z pełną elektryfikacją główną i towarową linię dużej prędkości. Koszt inwestycji przekracza 4,45 mld dolarów.

Siemens zbuduje kolej szybkiego ruchu w Egipcie za niemal 4,5 mld dolarów

Jak informuje Reuters, Egipt podpisał umowę na 4,45 miliardów dolarów na szybką elektryczną linię kolejową łączącą wybrzeże Morza Czerwonego i Morza Śródziemnego, którą wykonawca Siemens (SIEGn.DE) nazwał „Kanałem Sueskim na szynach”. Umowa została podpisana w obecności premiera kraju i ministra transportu oraz ambasadora Niemiec w Egipcie.

CPK: Na odcinku Łódź-Wrocław będzie kolej dużych prędkości do 350 km/h

Głównymi partnerami Siemens MobilityOrascom Construction S.A.E. i The Arab Contractors, dzięki którym inwestycja w ogóle będzie możliwa. Umowa polega między innymi na zaprojektowaniu oraz instalacji, a następnie uruchomieniu i utrzymaniu systemów przez piętnaście lat. Udział Siemens Mobility w kontrakcie wynosi 3 mld dolarów. Pierwsze pociągi mają zostać dostarczone już w 2023 roku a cały kontrakt zostanie zrealizowany w 2027.

Kontrakt obejmuje również połączenie o długości 660 km, dzięki czemu umożliwi to transport nawet 30 mln pasażerów rocznie. Planowo inwestycja ma objąć 1825 km sieci kolejowej i linii towarowej, której początek będzie zaczynał się w dużym porcie Ain Sokhna nad Morzem Czerwonym a kończył w śródziemnomorskich portach Aleksandrii i Marsa Matrouh.

Jak zaznacza portal Global Rail Review, port Ain Sokhna to także duży kompleks przemysłowy położony na południe od Kanału Sueskiego. Inwestycja w jego rozwój usprawni transport w całym kraju, co potwierdził prezes Siemensa, Roland Busch. Według niego inwestycja skróci czas podróży nawet o połowę, dzięki czemu transport w całym kraju zyska ogromną wartość dodatnią.

Podpisana umowa dotyczy również wybudowania kolei dużych prędkości. Kamel El-Wazir, egipski minister transportu poinformował, że:

Szybkie pociągi wzmocnia infrastrukturę obszarów, przez które będą przejeżdżać. Połączenia pomogą także w rozwiązaniu problemu niekontrolowanego rozrostu miast. Dodatkowo projekt połączy nową stolicę administracyjną i nowe miasta z siecią kolejową do transportu pasażerów i towarów.

Egipski minister transportu wyznał również, że inwestycja firmy Siemens poprawi życie wszystkich mieszkańców kraju:

Projekt pomoże również promować turystykę poprzez szybki, nowoczesny i bezpieczny środek transportu charakteryzujący się najwyższym poziomem wydajności i bezpieczeństwa, aby zaspokoić potrzeby i oczekiwania wszystkich Egipcjan w całym kraju, co jest uważane za duży skok w dziedzinie transportu kolejowego. Ze swojej strony Siemens dostarczy swoje najnowsze rozwiązania w zakresie inteligentnych technologii, wraz z ciągłym wsparciem dla rozwoju lokalnych umiejętności.

Egipt chce zbudować najlepszy system transportowy na świecie. Uda się?

Egipt ma rozbudowaną sieć kolejową, ale cierpiał z powodu dziesięcioleci niedoinwestowania. W ostatnich latach rząd przyspieszył działania infrastrukturalne, które obejmują szybki rozwój sieci drogowej i rozbudowę Kanału Sueskiego. Kwestie te były również omawiane na lipcowej konferencji Construction Week Leaders in Construction Egypt w Kairze.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button