Info z rynkuKolejowy

CARGOUNIT kupuje lokomotywy! Zamawia do 30 Vectronów i Traxxy

Siemens Mobility oraz CARGOUNIT ogłosiły na targach TRAKO podpisanie umowy ramowej na dostawę wraz z utrzymaniem do 30 lokomotyw – Vectron MS. Kontrakt obejmuje dostawę 10 pojazdów z opcją na zamówienie kolejnych 20 lokomotyw. Ponadto CARGOUNIT kupuje lokomotywy od Alstomu.  Przewoźnik odebrał właśnie pierwszą z trzech zamówionych lokomotyw Traxx DC3.

Vectrony to lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Podstawowym założeniem przy ich konstrukcji była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym w Europie.

Jak dotąd w latach 2018-2019 CARGOUNIT zamówił łącznie 6 lokomotyw Vectron MS, z których ostatnie dwa pojazdy zostały dostarczone w czerwcu 2021 r. Zgodnie z zawartą właśnie umową do 2023 r. jego flota powiększy się o kolejne 10 pojazdów, z możliwością skorzystania z opcji na dostawę dodatkowych 20 lokomotyw do 2024 r. W przypadku skorzystania z dodatkowej opcji dostawy CARGOUNIT będzie dysponował aż 36 lokomotywami Vectron MS od Siemens Mobility.

Zobacz także: Siemens zrealizuje inwestycję w egipską kolej. Wartość to 4,45 mld USD

Zamówione lokomotywy Vectron MS dysponują mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym. Ponadto zostały wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3). Lokomotywy przeznaczone są do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Holandii, opcjonalnie na terenie Rumunii oraz Bułgarii. Co ważne, pojazdy z platformy Vectron posiadają już dopuszczenia do eksploatacji aż w 20 europejskich krajach.

Strategia CARGOUNIT zakłada dynamiczny rozwój poprzez inwestycje w nowoczesne lokomotywy elektryczne. Zakup lokomotyw Vectron MS, stanowiących trzon floty lokomotyw wielosystemowych przewoźników narodowych oraz przewoźników prywatnych. Doskonale wpisuje się w plany rozwojowe naszej spółki. Przewozy międzynarodowe, zwłaszcza w segmencie intermodalnym, są najszybciej rosnącym segmentem rynku zaś lokomotywy Vectron MS są sprawdzoną i cenioną platformą lokomotyw wielosystemowych z homologacją na wiele krajów Europy. Istotnym aspektem przy wyborze dostawcy lokomotyw wielosystemowych była możliwość szybkiej realizacji dostaw w pełni homologowanych lokomotyw – mówi Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

Zobacz także: PESA dostarczy trzy lokomotywy dla PCC Intermodal

Bardzo się cieszymy z naszego największego do tej pory zamówienia Vectron MS z Polski. Dzięki temu zamówieniu CARGOUNIT inwestuje w najnowocześniejsze uniwersalne lokomotywy na rynku europejskim. Dzięki modułowej konstrukcji lokomotywy oferują operatorom maksymalną elastyczność dla zrównoważonego, transgranicznego transportu kolejowego – mówi Albrecht Neumann, CEO pionu taborowego w Siemens Mobility GmbH ds. taboru Siemens Mobility.

CARGOUNIT nie zwalnia i zamawia kolejne pojazdy do kursowania po całej Europie, pokazując, że segment wielosystemowych lokomotyw ma przed sobą świetlaną przyszłość. Polskie firmy świetnie odnajdują się na tym rynku. Pierwsze nowe lokomotywy zostaną dostarczone w ekspresowym tempie i jeszcze w tym roku pojawią się na torach. Cieszymy się na kolejne lata świetnej współpracy i mamy nadzieję, że flota Vectronów w CARGOUNIT będzie rosła z każdym rokiem – dodaje Krzysztof Celiński, Prezes Siemens Mobility Sp. z o.o.

Jak podają władze spółki CARGOUNIT, zauważalne są dwucyfrowe wzrosty dynamiki przewozów intermodalnych w regionie krajów Trójmorza. Stąd pojawiła się decyzja o zakupie lokomotyw w dwóch wariantach wyposażenia A10 z homologacją na: Polskę, Niemcy, Holandię, Czechy, Słowację, Węgry i Austrię, oraz A17 z homologacją na: Polskę, Niemcy, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Chorwację, Słowenię i Serbię z opcją doposażenia lokomotyw w obydwu wariantach o homologację na Rumunię i Bułgarię.

W Polsce lokomotywy Vectron zostały zakupione przez CARGOUNIT,  DB Cargo Polska, PKP CARGO, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal. Obecnie blisko 60 lokomotyw Vectron jest w rękach polskich przewoźników, a znacznie więcej wjeżdża codziennie na polskie tory z zagranicy. Do tej pory zostało sprzedanych ponad 1100 lokomotyw Vectron dla 56 klientów w 16 krajach. Flota Vectronów przejechała już blisko 500 mln kilometrów.

CARGOUNIT kupuje lokomotywy Traxx DC3 od Alstomu

CARGOUNIT oficjalnie odebrała także od Alstom pierwszą z kolejnych trzech zamówionych lokomotyw Traxx. Jednocześnie nastąpiło jej przekazanie w dzierżawę wieloletniemu klientowi, firmie CIECH Cargo, w ramach podpisanej nowej 5-letniej umowy najmu 3 sztuk najnowszych lokomotyw Traxx 3 DC. Ponadto we flocie CARGOUNIT znajdują się obecnie już 3 lokomotywy Traxx MS2.

Jesteśmy dumni, że CARGOUNIT i CIECH Cargo wybrali najbardziej rozpowszechnione w Europie lokomotywy Traxx od Alstom. To potwierdza fakt, że spełniają one wysokie oczekiwania operatorów pod względem niezawodności, dostępności i łatwości utrzymania, przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów operacyjnych. Są dopuszczone do użytku w 20 krajach i przemierzają ponad 300 milionów kilometrów rocznie. W Polsce jeździ ich już 100. Jestem przekonany, że doskonale sprawdzą się we flocie CIECH Cargo – dodaje Sławomir Nalewajka, Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, na Ukrainie i w Krajach Bałtyckich.

CARGOUNIT i CIECH Cargo podpisały 5-letnią umowę najmu 3 sztuk lokomotyw Traxx DC3 w ramach procesu wymiany floty lokomotyw używanych na nowe. CIECH Cargo jest klientem CARGOUNIT od 2003 roku. Obie firmy od prawie dwóch dekad współpracują zarówno w zakresie najmu lokomotyw elektrycznych, jak i spalinowych.

Zobacz także: Znaczenie kolei w transporcie międzynarodowym będzie rosnąć

Lokomotywy Traxx, które wzmocnią tabor CIECH Cargo nie tylko charakteryzują się nowoczesnością i niezawodnością. Doskonale wpisują się także w ideę zrównoważonego transportu, w myśl której zmieniamy nasze usługi. Te zarówno świadczone na rzecz spółek Grupy CIECH, jak i klientów zewnętrznych. To kolejny krok w transformacji CIECH Cargo i ważny element zwiększania konkurencyjności naszej spółki – mówi Maciej Kempski, Prezes Zarządu CIECH Cargo.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button