Kolejowy

Sukces bydgoskiej firmy. Kolejne polskie pociągi PESA pojadą do Czech!

Českie Drahy po raz kolejny skorzystają z oferty polskiej firmy i kupią pociągi PESA. Strony zawarły dziś kontrakt wart ponad 514 mln zł, przy czym jest to drugie już drugie zamówienie w ramach umowy podpisanej w lutym 2021 roku, która pozwala ČD zakup do 160 zespołów trakcyjnych o łącznej wartości 2,5 mld zł.

Bydgoska firma zyskuje uznanie za granicą

Kolejne 33 zespoły trakcyjne będą obsługiwać regionalne połączenia w Kraju Hradeckim (cz. Královéhradecký kraj). Szacuje się, że zamówione pojazdy trafią do Czech w latach 2024-2026. W ramach obowiązującej umowy ramowej ČD złożyły zamówienie na 66 pojazdów za ponad 1 mld zł.

Ivan Bednárik, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ČD powiedział:

Wprowadzimy na regionalne linie nowoczesne pociągi, które spełnią wszelkie wymogi komfortowej podróży na miarę  XXI wieku. (…) Nowe jednostki spółki PESA będą już miały zainstalowane europejskie urządzenie kontroli bezpieczeństwa pociągów ETCS; zaoferują przestronne wnętrze ze 115 miejscami siedzącymi, klimatyzację, dostęp bez barier, Wi-Fi oraz gniazdka do ładowania małych urządzeń elektronicznych. Polski producent dostarczy nam łącznie 66 pojazdów.

Zobacz także: Bułgaria kupi tramwaje PESA – polski producent podbija Europę

Pociągi PESA w Czechach

W ČD eksploatowane są już pociągi Pesa. Dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne Link serii „844” nazwane są RegioShark. Jeżdżą nimi pasażerowie w regionach Ústí, Liberec, Karlove Vary, Pilzno, Pardubice i Zlín.

Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA. podkreślił, że:

Konsekwentnie wzmacniamy naszą pozycję na europejskim rynku, realizując strategię 2025+. Zdobywamy kolejne zamówienie na wymagającym czeskim rynku, na którym obecni są przecież najwięksi światowi producenci.  To zamówienie potwierdza dobrze rozwijającą się współpracę PESA z Českimi Drahami.  Jej bazą są dostarczone 7 lat temu LINKi, wsparcie ich utrzymania i bardzo dobre wskaźniki eksploatacyjne. Zapewniam, że nowe pojazdy, które dostarczymy ČD będą technologicznym krokiem naprzód i zagwarantują pasażerom Českich Drah bezpieczeństwo i komfort podróży.” . Będące wyposażone w najnowocześniejsze, niskoemisyjne silniki klasy Stage V i wiele rozwiązań technicznych spełniających wymagające europejskie normy.

Zobacz także: Pesa zaczyna produkcję szybkich pociągów elektrycznych dla RegioJet

To kolejny międzynarodowy sukces bydgoskiego przedsiębiorstwa PESA. Jak dotąd firmie udało się dostarczyć zagranicznym partnerom 253 pociągi oraz 172 tramwaje. Polskie pojazdy można spotkać m.in. w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Poza umową z ČD Pesa obsługuje także zespoły trakcyjne dla RegioJet, Kolei Dolnośląskich, tramwaje Pesy można spotkać natomiast m.in. w Jassie w Rumunii, Sofii, Chorzowie i Toruniu.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button