Transcash faktoring
Info z rynkuLotniczyTransport

Partnerstwo Malaysia Airlines z arabskim sojuszem linii lotniczych

Malaysia Airlines i Arab Air Carriers Organization (AACO) ogłosiły w tym tygodniu nowe partnerstwo. Linie lotnicze dołączą do IAG, Pegasus Airlines i Turkish Airlines jako partnerzy panarabskiej organizacji, rozszerzając swoją obecność na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Malaysia Airlines rozpoczyna współpracęz AACO

Malaysia Airlines borykają się z problemami od czasu renacjonalizacji. Linia lotnicza działała ze stratą od czasu pandemii, a w listopadzie 2020 r. zwróciły się do rządu o dofinansowanie. Jednak spowolnienie w transporcie lotniczym niespodziewanie otworzyło pewne obiecujące możliwości na przyszłość. Skrupulatnie pracowano nad stworzeniem umów codeshare i partnerstwa, zwłaszcza z Singapore Airlines, JAL i British Airways.

Nowe partnerstwo z AACO będzie dodatkowym atutem, tworząc bliskie powiązania na Bliskim Wschodzie. Obecny prezes Malaysia Airlines Berhad, kapitan Izham Ismail, oświadczył:

Cieszymy się, że możemy dołączyć do AACO jako jedna z jej partnerskich linii lotniczych, jeszcze bardziej rozszerzając nasz zasięg i sieć, aby ułatwić globalną łączność lotniczą, jednocześnie zwiększając obecność naszej marki w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. W czasie, gdy w branży lotniczej wciąż panuje niepewność, niezwykle ważne jest, abyśmy wykorzystali nasze strategiczne partnerstwa, w oczekiwaniu na bezpieczne ponowne otwarcie naszych granic.

Czytaj też: Malaysia Airlines zakazała pasażerom podgrzewania jedzenia w samolocie

Budowanie nowych sojuszy Malaysia Airlines

Partnerstwo jest jednym z „kluczowych filarów” długoterminowego planu biznesowego firmy, który ma na celu przekształcenie linii lotniczych we wiodącą usługę lotniczą w Azji. AACO działa jako regionalne stowarzyszenie linii lotniczych w ramach Ligi Arabskiej i obecnie liczy 32 członków, w tym tak dużych graczy jak Emirates, Saudia i Qatar Airways. Obsługuje 408 lotnisk w 124 krajach, zapewniając Malezji silną sieć przewoźników, z którymi może współpracować.

Prezes Izham Ismail wierzy, że współpraca z AACO pomoże przewoźnikowi osiągnąć cel, jakim jest zdobycie pozycji najlepszej linii lotniczej w Azji. Ismail uważa, że partnerstwo pomoże AACO i Malezji wykorzystać wzajemnie swoje mocne strony i doświadczenie w zakresie badań i rozwoju, poprawić bezpieczeństwo i ochronę, a także zapewnić transfer wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. Sekretarz Generalny AACO, Abdul Wahab Teffaha, powiedział o partnerstwie:

Malaysia Airlines są pionierem w dziedzinie lotnictwa, szczególnie jeśli chodzi o obsługę klienta i połączenia regionalne w Azji Południowo-Wschodniej i poza nią. Więzi regionu arabskiego z Malezją zawsze były silne i mamy nadzieję, że Malaysia Airlines jako partnerska linia lotnicza jeszcze bardziej wzmocni te więzi. Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie korzyści zarówno Malaysia Airlines, jak i AACO.

Wejście Malaysia Airlines na rynek arabski wydaje się być jednak bardzo odległe. Ten południowo-wschodni kraj azjatycki zamieszkany jest w większości przez muzułmanów i ma bliskie związki z innymi krajami islamskimi. Oddział linii lotniczej zajmujący się pielgrzymkami, AMAL, współpracował już wcześniej z rządem saudyjskim w ramach „Mecca Road Initiative”, dzięki której 20 000 Malezyjczyków udało się do Mekki na hadżdż w 2019 r. Partnerstwo z AACO następuje wkrótce po ogłoszeniu, że linia lotnicza wznowi loty pielgrzymkowe w 2022 r., ponownie łącząc Kuala Lumpur z Dżuddą i Medyną.

Czytaj też: Projekt Neom: Arabia Saudyjska buduje futurystyczne miasto przyszłości

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button