PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
IntralogistykaMagazyny

Magazyny GLP są o 2 metry wyższe i znacznie pojemniejsze

Szyld GLP pojawił się na budynkach w Europie w połowie 2020 roku. Kilka miesięcy później, międzynarodowy deweloper i inwestor nieruchomości logistycznych ogłosił, że wszystkie jego nowe projekty w Polsce powstaną w nowym standardzie Oprócz rozwiązań proekologicznych, magazyny GLP realizowane  według GLP Design Standard są też o dwa metry wyższe niż typowe obiekty. Naukową weryfikację korzyści, jakie czerpią użytkownicy 12-metrowego budynku, przeprowadzili specjaliści z Katedry Logistyki i Łańcuchów Dostaw w Wyższej Szkole Logistyki.

W ramach analizy wykonanej na zlecenie GLP porównane zostały możliwości wykorzystania przestrzeni magazynowej w budynkach o wysokości 10 i 12 metrów. Możliwości badano z zastosowaniem stałych regałów ramowych bezpółkowych, z gniazdami o pojemności 3 palet EUR (do 1 tony każda) i wysokości palet z ładunkiem w zakresie od 1410 mm do 1750 mm. Dla celów porównawczych przyjęto moduł budowlany o rozstawie słupów 12 m x 24 m. W każdym takim module przewidziano dwa rzędy regałów pojedynczych i trzy rzędy regałów podwójnych. Autorzy porównali też koszty związane z eksploatacją jednego miejsca paletowego, w tym koszty zakupu lub wynajmu sprzętu niezbędnego do jego obsługi. Chodzi w tym przypadku o zakup regałów i wózka podnośnikowego z wysuwanym masztem o odpowiedniej wysokości podnoszenia. W badaniu oczywiście wzięto pod uwagę instalacje znajdujące się w typowej hali: oświetlenie, wentylację, ogrzewanie i zabezpieczenia przeciwpożarowe (w magazynach GLP wykonywane jest ono zgodnie z amerykańską normą NFPA), a także nośność posadzki.

Magazyny GLP mają nawet o 50% większą pojemność

Magazyn 10-metrowy, w którym korzysta się z paletowej jednostki ładunkowej (pjł) o wysokości od 1420 mm do 1450 mm, mieści 5 poziomów składowania. Nasza analiza pokazała, że w obiekcie 12-metrowym jest to już 7 poziomów nawet tam, gdzie stosowane są dodatkowe tryskacze przeciwpożarowe wewnątrz regałów. Pojemność wówczas wzrasta o 40%. Jeśli zaś użyje się pjł o wysokości 1720 mm, to magazyn 12-metrowy zapewni nawet o 50% więcej poziomów składowania niż budynek 10-metrowy – wyjaśnia dr inż. Aleksander Niemczyk z Wyższej Szkoły Logistyki, jeden z autorów raportu.

Z perspektywy użytkownika przynosi to znaczne oszczędności, gdyż oznacza, że w budynku 12-metrowym można składować tyle samo towarów, co w standardowym obiekcie 10-metrowym o wynajętej powierzchni większej nawet o 50%.

Oszczędności mają dochodzić nawet do 20%

Chociaż wyższy magazyn na pierwszy rzut oka wymaga bardziej zaawansowanego (czyt. droższego) wyposażenia, fakty są zgoła odmienne. Porównanie kosztu jednego miejsca paletowego dla magazynu 12-metrowego w stosunku do 10-metrowego wykazało, że jest on niższy od około 6% (dla pjł 1750 mm) do prawie 19% (dla pjł 1450 mm). Koszty zakupu regałów oraz odpowiedniego wózka, przeliczone na jedno miejsce paletowe. W budynku 12-metrowym są nawet o 16% niższe. W przypadku zakupu regałów i rocznego wynajmu wózka do 13% niższe niż w magazynie 10-metrowym.

Rozwiązania, które wprowadzamy w naszych budynkach to kwintesencja praktycznej wiedzy o użytkowaniu magazynów i potrzebach ich użytkowników. Nasi klienci poszukują sposobów na usprawnienie codziennych operacji logistycznych bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Budynki GLP o wysokości 12-metrów zapewniają warunki do wygodnego i bezpiecznego działania z długofalową korzyścią dla firmowych budżetów” – mówi Jarosław Czechowicz, Country Manager GLP.

W Polsce firma GLP zrealizowała już pierwsze obiekty według nowego standardu. 12-metrowy budynek powstał w GLP Warsaw II Logistics Centre niedaleko Janek. Kolejny niebawem zostanie oddany do użytku w Lędzinach na Górnym Śląsku. Następne magazyny GLP powstaną też m.in. w okolicach Warszawy i Wrocławia.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button