DrogowyTransport
Gorące newsy

Rusza rozbudowa drogi krajowej DK79 na południu Mazowsza

Rozbudowa około 136-kilometrowej drogi DK79 została podzielona na krótsze etapy

GDDKiA podpisała umowę na rozbudowę DK79 między Ciepielowem a Lipskiem wraz z dodaniem nowej obwodnicy Ciepielowa. Rozbudowa drogi DK79 została podzielona na dwa etapy. Pierwszy to budowa około 1,9 km obwodnicy, a drugi to rozbudowa istniejącej drogi o długości około 6,4 km. To kolejna ważna inwestycja na trasie między Warszawą a granicą województwa świętokrzyskiego.

Rozbudowa drogi krajowej DK79

Na wykonawcę tego projektu inwestycyjnego została wybrana firma Budimex. Umowa opiewająca na kwotę około 135 mln zł będzie realizowana w okresie 39 miesięcy od daty jej podpisania. Według planów prace budowlane mają zakończyć się w 2027 roku, po czym uzyskana zostanie decyzja o pozwoleniu na użytkowanie. Rozbudowa drogi DK79 jest finansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa oraz Krajowego Funduszu Drogowego. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu rozbudowy aktualnej trasy między Ciepielowem a Lipskiem oraz stworzenie obwodnicy Ciepielowa. Ponadto, wykonawca będzie odpowiedzialny za uzyskanie wszystkich niezbędnych opinii, decyzji i pozwoleń potrzebnych do zrealizowania inwestycji.

Nowy przebieg DK79 będzie spełniał standardy drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP), a już istniejąca droga zostanie dostosowana do tych parametrów. W ramach projektu powstanie jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu oraz zostaną zbudowane odpowiednie drogi obsługujące tereny przyległe. Dodatkowo, powstaną chodniki oraz ścieżki dla pieszych i rowerzystów, a także przystanki autobusowe. Cały projekt uwzględni również środki ochrony środowiska i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czytaj też: Obwodnica Olesna już przejezdna! Odcinek S11 oddany kierowcom

Kalendarium inwestycji prezentuje się następująco:

 • 3 lutego 2023 r. – ogłoszenie przetargu
 • 31 marca 2023 r. – otwarcie ofert
 • 17 lipca 2023 r. – wybór najkorzystniejszej oferty
 • 1 sierpnia 2023 r. - podpisanie umowy.
GDDKiA

Kilka etapów inwestycji

Rozbudowa około 136-kilometrowej drogi DK79 od granicy z Warszawą do granicy z woj. świętokrzyskim została podzielona na krótsze etapy:

 • Piaseczno ul. Energetyczna (granica z m. st. Warszawa) – ul. Syrenki (ok. 350 m),
 • Piaseczno ul. Syrenki – początek obwodnicy Góry Kalwarii (ok. 13,5 km),
 • obwodnica Góry Kalwarii (ok. 9 km),
 • Góra KalwariaMniszew (ok. 13,6 km),
 • Mniszew - Magnuszew (ok. 12,5 km),
 • MagnuszewRyczywół (ok. 9,5 km),
 • przejście przez Kozienice odc. II i III (ok. 4,4 km),
 • AleksandrówkaGarbatka (ok. 10,08 km),
 • GarbatkaWilczowola (ok. 7,7 km),
 • obwodnica Ciepielowa (ok. 1,6 km),
 • CiepielówLipsko (ok. 6,4 km),
 • obwodnica Lipska (6,4 km),
 • Lipsko – granica województwa (ok. 8,5 km).

W sierpniu ubiegłego roku GDDKiA oddała do użytku pierwszy odcinek drogi, który rozciąga się od ulicy Energetycznej do Syrenki w Piasecznie. Obecnie skupiono się na drugim odcinku, prowadzącym do początku obwodnicy Góry Kalwarii, gdzie trwają zaawansowane prace projektowe związane z opracowaniem koncepcji programowej oraz zdobyciem decyzji środowiskowej. W kolejnym etapie, dla trzech kolejnych odcinków drogi, prowadzących od końca obwodnicy Góry Kalwarii do Ryczywołu, przygotowano już koncepcje programowe.

Przejście przez Kozienice zostało podzielone na trzy różne zadania. Pierwsze z nich dotyczyło rozbudowy około 1 km odcinka DK48 i DK79, którego ukończenie miało miejsce w styczniu 2021 roku. Następnie, kierowcy zyskali możliwość korzystania z kolejnego odcinka DK79, który został oddany do użytku w listopadzie 2022 roku. Podpisano również umowę na ostatni odcinek, który obejmuje rozbudowę około 2,7 km DK48. Ten kontrakt został podpisany w marcu 2023 roku w ramach systemu Projektuj i buduj.

GDDKiA/Małgorzata Tarnowska

Czytaj też: Pierwszeństwo dla wchodzących na pasy działa świetnie. O 40% mniej zabitych

W przypadku odcinka między Aleksandrówką a Garbatką, od marca 2022 roku trwają prace nad opracowaniem koncepcji programowej oraz materiałów potrzebnych do uzyskania decyzji środowiskowej, a już po uzyskaniu tej decyzji, prace na tym odcinku mogą zostać rozpoczęte. Podobnie, w czerwcu 2022 roku podpisano umowę na rozbudowę odcinka od Garbatki do Wilczowoli w ramach systemu Projektuj i buduj. Najprawdopodobniej w czwartym kwartale 2023 roku GDKiA otrzyma decyzję ZRID, co pozwoli wykonawcy rozpocząć prace budowlane.

W przypadku obwodnicy Lipska, która jest realizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic, decyzję ZRID wydano w lipcu bieżącego roku. Prace w terenie już się rozpoczęły, a wykonawca rozpoczął je od wytyczenia pasa drogowego oraz odhumusowania terenu. Wkrótce na placu budowy pojawią się także saperzy i archeolodzy. Z kolei prace przygotowawcze dla odcinka między Lipskiem a granicą z województwem świętokrzyskim są już na finiszu. Zostały one wykonane zgodnie z opracowaną koncepcją projektową i uzyskaną decyzją środowiskową.

Obwodnica Łodzi gotowa! Ring dróg szybkiego ruchu otwarty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button