IntralogistykaMorskiTransport
Gorące newsy

Polskie porty morskie coraz potężniejsze. Przeładunki wciąż rosną

Rozwój portów Pomorza Zachodniego: Przeładunek węgla i zbóż jako klucz do sukcesu?

Czy polskie porty są gotowe na nowe wyzwania? W pierwszym półroczu 2023 roku obserwujemy znaczący wzrost przeładunków zbóż i węgla, co wydaje się ściśle powiązane z sytuacją na Ukrainie. Z jednej strony, wzrost ten napędza rozwój gospodarczy, z drugiej zaś, eksperci zwracają uwagę na możliwe zagrożenia. Co przyniesie druga połowa roku?

  • Wzrost przeładunków zbóż i węgla związanego z wojną na Ukrainie.
  • Inwestycje w terminale i nowe projekty zwiększają potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego.
  • Eksperci sektora TSL przewidują dalsze wzrosty, ale ostrzegają przed związanymi z tym ryzykami.

Wzrost przeładunków węgla i zbóż w polskich portach morskich. Czy to oznaka trwałego trendu?

Pierwsze półrocze 2023 roku zaowocowało wyraźnym wzrostem przeładunków węgla i zbóż w polskich portach. Według danych opublikowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście, liczba tych operacji wyraźnie wzrosła, a odnotowane spadki były relatywnie niewielkie. Jest to tendencja, która wydaje się być optymistycznym znakiem dla gospodarki, zwłaszcza w niepewnych czasach.

Jednakże, pomimo pozytywnych wskaźników, istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na trwałość tego trendu. Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Hanna Mojsiuk, łączy ten wzrost bezpośrednio z sytuacją na Ukrainie. W jej opinii sytuacja polityczna na wschodzie Europy wpłynęła na dynamikę obrotów w portach, przekierowując pewne strumienie handlowe.

Mojsiuk podkreśla jednak, że ważne jest, aby surowiec nie tylko wpływał do portów, ale również z nich wypływał, bądź wyjeżdżał samochodami czy koleją. Bez odpowiedniej dynamiki obrotów surowców, istnieje ryzyko blokady nabrzeży, co już teraz zauważają niektórzy eksperci.

Jak mówi Mojsiuk:

Wzrost przeładunku węgla i zbóż powiązany jest bezpośrednio z sytuacją na Ukrainie. Sam fakt przeładunku jest oczywiście motorem rozwojowym. Ważne jednak, by surowiec nie tylko wpływał do portów, ale również z niego wypływał lub wyjeżdżał samochodami lub koleją.

Bez tego będziemy mieć blokadę nabrzeży, co eksperci już zauważają. Wzrost przeładunku paliw czy LNG związany jest z inwestycjami w Policach i w Świnoujściu, co oznacza, że przemysłowo i gospodarczo nowe inwestycje przynoszą efekty.

Czytaj również: Świnoujście rozbuduje port. Powstanie nowy głębokowodny terminal

Tym samym, rozwój portów w Szczecinie i w Świnoujściu w kolejnych miesiącach jest uzależniony od koniunktury gospodarczej nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Możliwe jest dalsze zwiększenie przeładunku węgla i paliw, ale sytuacja ze zbożem powinna się ustabilizować dla dobra innych sektorów gospodarki, takich jak rolnictwo. Dlatego, mimo optymistycznych danych, ważne jest uwzględnienie potencjalnych wyzwań i utrzymanie elastyczności w zarządzaniu portami, aby zapewnić ich długotrwały i zrównoważony rozwój.

Inwestycje w polskie porty morskie jako motor napędu dla regionu

Inwestycje w infrastrukturę portową mogą pełnić kluczową rolę w napędzaniu rozwoju gospodarczego Pomorza Zachodniego. Patrząc na ostatnie lata, można zauważyć wiele inicjatyw dowodzących, jak publiczne i prywatne fundusze mogą wspierać rozwój lokalnej gospodarki. Następnie, warto zwrócić uwagę na projekty dotyczące rozbudowy portów w Szczecinie i Świnoujściu. Są one przykładami na to, jak strategiczne inwestycje mogą przyczyniać się do wzrostu aktywności gospodarczej na lokalnym i regionalnym poziomie.

Na przykład, rozbudowa terminalu kontenerowego w Świnoujściu pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowych portu. W efekcie przyczyniło się to do wzrostu obrotów towarowych. Z kolei, zwiększone obroty towarowe prowadzą do zwiększenia zatrudnienia, zarówno bezpośrednio w samym porcie, jak i w powiązanych sektorach, takich jak transport i logistyka. Dodatkowo rozbudowa terminalu jest również korzystna dla lokalnych przedsiębiorstw, które teraz mają lepszy dostęp do międzynarodowych rynków.

Czytaj również: Polskie porty liderem na Bałtyku

Inną ważną inwestycją jest budowa tunelu w Świnoujściu, który ma na celu usprawnienie komunikacji między różnymi częściami miasta i regionu. Jest to inwestycja, która nie tylko ułatwi codzienne życie mieszkańców, ale także przyczyni się do poprawy efektywności logistycznej portu. Co więcej, może to przekładać się na większe obroty towarowe.

To tylko dwie z wielu inwestycji, które obecnie są realizowane w regionie. Każda z nich, niezależnie od skali, ma potencjał do napędzania wzrostu gospodarczego i stymulowania miejscowej gospodarki. Wzmacniają one potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego, przyczyniając się do jego długotrwałego rozwoju i prosperity. Jednak to, co jest naprawdę istotne, to fakt, że te inwestycje są nie tylko silnymi impulsami dla gospodarki, ale także przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców regionu, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Polskie porty morskie jeszcze bardziej się rozwiną w drugiej połowie 2023?

W kontekście przyszłych perspektyw dla sektora portowego głos w tej sprawie zabrał Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju Grupy CSL. Jak zaznacza, „logistyka w Polsce i na Pomorzu Zachodnim czeka ciekawa druga połowa roku„. Kluczowym elementem tej prognozy jest potencjał związany z odbiciem sektora e-commerce.

Jak twierdzi Hołowacz:

Ostatnie miesiące były trudne dla sektora e-commerce, ale mamy powody do optymizmu. Pandemia przyspieszyła rozwój e-commerce, ale teraz widzimy pewne spowolnienie. Liczę, że towary niezwiązane z wojną, które spowolniły ze względu na inflację, wreszcie ruszą. Mamy takie sygnały od klientów”.

Czytaj również: Tunel w Świnoujściu otwarty! A politycy już się kłócą…

Zdaniem Hołowacza, kluczowe będzie utrzymanie tempa przeładunków, nawet mimo obecnych napięć geopolitycznych. „Produkty ukraińskie będą nadal przeładowywane w polskich portach. Nie będzie tutaj wzrostu, ale nie będzie też spadków” – prognozuje dyrektor Grupy CSL.

Natomiast Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Hanna Mojsiuk, widzi w przyszłości miejsce dla inwestycji, które mogą pomóc w rozwoju gospodarki morskiej:

To co się dzieje w Świnoujściu ma ogromny wpływ na rozwój gospodarki morskiej nie tylko w regionie, ale w całym kraju. To miasto to prawdziwy skarb, zarówno pod względem turystycznym, jak i gospodarczym – podkreśla Mojsiuk.

Podsumowując, druga połowa roku zapowiada się obiecująco dla sektora logistycznego i portowego. Zarówno optymistyczne prognozy co do ożywienia e-commerce, jak i potencjał Świnoujścia do dalszego rozwoju gospodarki morskiej, dają nadzieję na pomyślny koniec roku.

Tor wodny Świnoujście – Szczecin pogłębiony do 12,5 metra

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button