Intralogistyka

Optymalizacja procesów magazynowych – od czego zacząć ?

Procesy magazynowe są jednym z najbardziej kosztownych elementów łańcucha dostaw. Redukcja kosztów w tym obszarze wpływa korzystnie na rentowność e-commerce i jest jednym z kluczowych czynników sukcesu w handlu nowoczesnym.

Na czym polega optymalizacja procesów magazynowych ?

Optymalizacja procesów na magazynie polega na przyspieszeniu operacji związanych z transportem, składowaniem i przygotowaniem towaru do wysyłki. Są to przede wszystkim procesy przyjęcia, kompletacji oraz wydania, czasem także zarządzanie zapasami oraz inne działania, które wpływają na czas realizacji zamówień i generują duże koszty operacyjne.

Większe zyski

Optymalizacja procesów na magazynie zapewnia terminową realizację zamówień i tym samym zwiększa satysfakcję klienta, który chętniej powraca do sklepu i realizuje kolejne zakupy.

Z kolei w multidystrybucji sprawne procesy magazynowe zapewniają zatowarowanie każdego oddziału na czas. Tak, aby zawsze dysponowały potrzebnym czy najlepiej rotującym towarem. Ulepszony zostaje także przepływ towarów w całej sieci sprzedaży.

Cyfryzacja i automatyzacja magazynu

W tym celu warto postawić na nowoczesne IT. Sprawdzonym rozwiązaniem jest system Streamsoft Verto WMS (z ang. Warehouse Management System). Pozwala on automatyzować kluczowe procesy magazynowe i optymalnie wykorzystać przestrzeń na hali. Kluczowe są tu urządzenia i technologie, które optymalizują przebieg procesów na magazynie m.in.: RFID, czytniki QRCODE, szafy PTL, kolektory danych, automatyka magazynowa, panele weryfikacyjne czy ścieżki kompletacji.

WMS Streamsoft Verto współpracuje z nowoczesnym systemem ERP Streamsoft Verto, który zapewnia optymalizację wszystkich kluczowych procesów w e-commerce.

WMS Streamsoft Verto w handlu nowoczesnym

Streamsoft Verto WMS sprawdza się w różnych magazynach, w tym tak wymagających, jak e – commerce, gdzie obsługuje się duże wolumeny transakcji i wysyła wiele małych paczek, korzystając z różnorodnych metod dostawy i płatności.

WMS z nowoczesną automatyką magazynową wspiera obsługę wszystkich zamówień, niezależnie od ich rodzaju czy wielkości. Minimalizuje liczbę błędów przy wysyłce i gwarantuje terminową realizację zamówień.

Przyjęcie

System sprawdza, czy przyjęty towar jest zgodny z zamówieniem (ilość; rodzaj). Posiada też funkcję, która umożliwia porównywanie towaru z awizem – dokumentem, w którym dostawca deklaruje, że dostarcza określoną ilość konkretnych produktów. Dzięki temu już na etapie przyjęcia odbiorca ma pewność, że dostał to, co zamawiał.

Lokacja i relokacja

Proces lokowania towaru na magazynie wspierają algorytmy, które uwzględniają adres, lokalizację, wagę oraz gabaryty produktów i wskazują magazynierom odpowiednie miejsca na odłożenie artykułów. Z kolei przy relokacji stosuje się tzw. mobilne miejsca składowania np. ruchome kuwety. Po rozmieszczeniu produktów oraz sczytaniu kodu kreskowego lokalizacji, dane trafiają automatycznie do systemu i są pomocne przy kompletacji towaru.

Kompletacja

Dzięki informacjom zebranym podczas lokacji/relokacji WMS sugeruje magazynierom optymalne trasy zbiórki towaru i przyspiesza kompletację zamówień. Proces usprawniają poza tym listy pickingowe oraz kolektory mobilne z czytnikami kodów kreskowych, które stosują pracownicy magazynu. Wsparciem przy kompletacji może być dodatkowo szeroko rozumiana automatyka magazynowa (m.in. sortery, przenośniki, szafy PTL czy regały automatyczne).

Wydanie

Weryfikację towaru przed wysyłką usprawniają dedykowane panele, które umożliwiają kontrolę jakości zamawianych pozycji, w tym porównanie ich ze zdjęciami. Poza tym WMS Streamsoft Verto, dzięki możliwości integracji z wagą elektroniczną, pozwala sprawdzać ciężar towaru, zapewniając tym samym kompletną weryfikację. Sprawna współpraca z platformą kurierską (integracja z systemem danego przewoźnika) umożliwia z kolei nadanie numeru listu przewozowego i wydruk potrzebnych dokumentów (w tym list przewozowy), a w przypadku wysyłek pobraniowych sprawne rozliczenie wpłat za zamówienia.

Inwentaryzacja

Inwentaryzację ciągłą lub cykliczną można przeprowadzać na całej przestrzeni magazynowej lub jej częściach. W tym drugim przypadku proces nie zakłóca pracy w innych strefach, co przekłada się na ciągłość działań sprzedażowych.

Aplikacja Mobilna

Niezbędnym elementem WMS jest wsparcie operacji z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, zaprojektowanej i stworzonej w nowoczesnej technologii MDA (z ang. Model Driven Architecture). Ta technologia, oprócz gotowych modułów i funkcji, umożliwia tworzenie funkcjonalności na potrzeby konkretnej firmy (i magazynu).

Replenishment i zatowarowanie w multidystrybucji

System ERP kontroluje wszystkie ruchy magazynowe i przepływ towaru między oddziałami firmy, np. między magazynem centralnym a sklepami stacjonarnymi. Algorytm podpowiada, kiedy i w jakiej ilości dostarczyć konkretny towar do danego sklepu, aby uzupełnić zapasy na czas i zapewnić ciągłość sprzedaży.

Więcej informacji o sprawnej logistyce w e-commerce przeczytasz tu:  https://www.streamsoft.pl/e-commerce/sprawna-logistyka-w-e-commerce-z-systemem-wms/

MATERIAŁ PARTNERA

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button