DrogowyTransport
Gorące newsy

Autostrada do Siedlec z olbrzymim unijnym dofinansowaniem

Nowy odcinek autostrady stanowi integralną część korytarza Morza Północnego do Bałtyku

Komisja Europejska wyraziła zgodę na projekt inwestycji drogowej w regionie Mazowsza. Celem jest budowa kluczowego odcinka autostrady pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Nowa autostrada do Siedlec otrzymała aż 227 milionów euro z funduszy unijnych.

Autostrada do Siedlec otrzymała ogromne dofinansowanie

Przyznanie wsparcia finansowego będzie przekierowane na rozwój odcinka autostrady, który rozciągnie się na długości 43,2 km. Projekt obejmuje nie tylko tereny gmin Grębków, Kotuń, Mokobody, Siedlce i Skórzec, ale w celu jeszcze skuteczniejszego zrealizowania inwestycji, wykorzysta również część obwodnicy Siedlec.

Czytaj też: Powstanie droga ekspresowa na Podlasiu! To fragment Via Carpatii

Przyszła autostrada do Siedlec zostanie zaprojektowana jako kompletny odcinek, wyposażony w dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach oraz pas awaryjny. Prace obejmują również konstrukcję różnorodnych elementów infrastruktury, m.in. mostów, wiaduktów, przepustów oraz przejść dla zwierząt. Dodatkowo, powstaną trzy węzły drogoweGroszki, Gręzów i Swoboda – które połączą nową autostradę A2 z istniejącą drogą krajową DK2.

Projekt przyniesie wiele korzyści obywatelom, w tym zwiększenie komfortu dla osób podróżujących na długich dystansach, skrócenie czasu podróży, mniejsze ryzyko wypadków i mniejszą emisję spalin. Ułatwi też sprawny przepływ osób i towarów, co będzie sprzyjać rozwojowi społecznemu i gospodarczemu, m.in. na terenach przyległych do nowej drogi – wskazano w komunikacie Komisji Europejskiej.

Sieć TEN-T

Nowy odcinek autostrady stanowi integralną część korytarza Morza Północnego do Bałtyku, należącego do bazowej sieci transeuropejskiego transportu (TEN-T). Sieć ta obejmuje różnorodne środki transportu, w tym linie kolejowe, śródlądowe drogi wodne, szlaki żeglugi morskiej o krótkim zasięgu, a także drogi wiążące węzły miejskie, porty morskie i śródlądowe, lotniska oraz terminale.

Sieć TEN-T jest inicjatywą Unii Europejskiej mającą na celu rozwinięcie spójnej, zintegrowanej i efektywnej infrastruktury transportowej na terenie całego kontynentu. TEN-T została wprowadzona w życie w celu poprawy mobilności i przemieszczania towarów oraz osób w obrębie Unii Europejskiej, zmniejszenia barier geograficznych i zwiększenia konkurencyjności gospodarczej.

Projektowanie, rozwijanie i modernizacja sieci TEN-T wymaga współpracy i wspólnego działania różnych instytucji i państw członkowskich. Wspólne finansowanie projektów, zarówno na poziomie krajowym, regionalnym, jak i europejskim, jest kluczowym aspektem w realizacji celów TEN-T.

Czytaj też: Polski eksport na Ukrainę szybko rośnie. W 2022 przekroczył 10 mld USD!

Rusza rozbudowa drogi krajowej DK79 na południu Mazowsza

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
39380