DrogowyTransport

Inwestycja na trasie Kraków-Katowice. Autostrada A4 zostanie poszerzona

Zatwierdzenie programów otwiera możliwość rozpoczęcia przygotowań i tworzenia projektów dla rozbudowy autostrady

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaakceptował programy inwestycyjne, które umożliwią rozpoczęcie prac przygotowawczych do poszerzenia odcinka autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. Projekt przewiduje dodanie dwóch dodatkowych pasów ruchu na dwóch odcinkach: od węzła Murckowska do węzła Byczyna oraz od węzła Byczyna do węzła Balice I. Autostrada A4 zostanie poszerzona łącznie na długości 60 kilometrów.

Autostrada A4 zostanie rozbudowana

Od 1997 roku, odcinek autostrady A4 między Krakowem a Katowicami jest zarządzany na mocy umowy koncesyjnej przez firmę Stalexport Autostrada Małopolska. Umowa ta ma wygaśnie w 2027 roku, po czym odpowiedzialność za ten fragment autostrady przejmie Skarb Państwa. W związku z prognozowanym wzrostem natężenia ruchu, który może osiągnąć nawet 70 000 pojazdów na dobę w krótkim okresie, autostrada A4 musi zostać poszerzona.

Rozpoczynamy proces, który doprowadzi nas do rozbudowy autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. W 2027 r. wygaśnie koncesja na tę drogę i chcemy być na ten moment dobrze przygotowani. Dzisiejsza decyzja oznacza, że za kilka lat będziemy mogli przystąpić do prac w terenie — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zatwierdzenie programów otwiera możliwość rozpoczęcia przygotowań i tworzenia projektów dla rozbudowy autostrady. Projekt obejmuje dodatkowe pasy ruchu, modernizację węzłów, pracę nad obiektami inżynieryjnymi, budowę lub rozbudowę Miejsc Obsługi Podróżnych i demontaż infrastruktury do poboru opłat. Prace projektowe obejmują także stworzenie dokumentacji związanej z analizą techniczną, ekonomiczną i środowiskową, uzyskanie odpowiednich decyzji środowiskowych oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.

Czytaj też: Autostrada do Siedlec z olbrzymim unijnym dofinansowaniem

Planowana rozbudowa autostrady A4 na odcinku między Krakowem a Katowicami jest częścią Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych w ramach projektu „Rozbudowa autostrady A4 na odcinku Wrocław – Tarnów„.

Inwestycja na trasie Kraków-Katowice. Autostrada A4 zostanie poszerzona
GDDKiA

Czytaj też: Miękkie lądowanie gospodarki stało się faktem, ale z fajerwerkami musimy poczekać

Rozbudowa dwóch odcinków autostrady

Prace przygotowawcze do poszerzenia odcinka o długości 25,2 km są zaplanowane na okres od 2024 do 2028 roku. Projekt inwestycyjny zakłada rozszerzenie autostrady poprzez dodanie trzeciego lub czwartego pasa ruchu oraz modernizację lub rozbudowę czterech węzłów drogowych: Mysłowice, Brzęczkowice, Jeleń, Byczyna. Ponadto, planowana jest przebudowa 36 obiektów inżynieryjnych i budowa 8 nowych. W ramach tej inwestycji przewiduje się także wybudowanie Miejsca Obsługi Podróżnych Giszowiec/Janów.

GDDKiA

Projekt inwestycyjny zakłada również poszerzenie autostrady o trzeci lub czwarty pas ruchu na odcinku o długości 34,5 km. Prace przygotowawcze planowane na lata 2024-2029 obejmują przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej modernizacji lub rozbudowy trzech węzłów drogowych: Balin, Chrzanów i Rudno, a także modernizację 42 obiektów inżynieryjnych. Ponadto, planuje się rozbudowę Miejsca Obsługi Podróżnych Aleksandrowice/Morawica oraz Rudno/Grojec w ramach tej inwestycji.

Długość dróg szybkiego ruchu w Polsce przekroczyła kolejną barierę 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button