PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport
Gorące newsy

Czechy chcą zwiększyć limit prędkości na autostradach! Będzie szybciej niż u nas

Nowa ustawa wprowadziłaby również zmiany w systemie punktów karnych dla kierowców

Czechy planują zwiększyć limit prędkości na autostradach i tym samym mogą mieć drugie najszybsze drogi w Europie. Izba niższa zatwierdziła bowiem zwiększenie limitu prędkości do 150 km/h.

Czechy mogą zwiększyć limit prędkości na autostradach

Podobna propozycja została zatwierdzona przez Izbę Poselską w 2015 roku, jednak Senat odrzucił ten pomysł. Jeśli jednak nowa ustawa zostanie oficjalnie podpisana, Czechy będą miały drugie najszybsze drogi w Europie, zaraz po Niemczech, gdzie nie ma ograniczenia prędkości. Na niektórych odcinkach czeskich autostrad możliwe byłoby zwiększenie dozwolonej prędkości nawet do 150 kilometrów na godzinę. Czechy zwiększyłyby limit prędkości na autostradach tylko w przypadku nowych i zmodernizowanych odcinków, gdzie władze by na to pozwoliły. Według Ministerstwa Transportu, zwiększenie limitu prędkości będzie obowiązywać tylko na prostych i przejrzystych odcinkach autostrady.

Dodatkowym warunkiem podniesienia limitu jest wyposażenie wybranych odcinków w telematykę oraz zmienne znaki, które pozwolą na obniżenie prędkości poniżej 100 km/h w przypadku złych warunków pogodowych, ograniczonej widoczności itp. – oświadczył urząd.

Czytaj też: Rząd Szwajcarii chce ustalenia limitu 60 km/h na autostradach. To nie koniec proponowanych zmian

Jak informuje portal Expats, jako przykład drogi ze zwiększonym limitem prędkości, rzecznik ministerstwa, František Jemelka wymienił autostradę D3 na terenie Południowych Czech. Dla porównania, w Bułgarii i w Polsce limit prędkości na autostradzie wynosi 140 km/h.

Pozostałe zmiany

Nowa ustawa wprowadziłaby również zmiany w systemie punktów karnych dla kierowców. Dzięki nowym przepisom system mógłby zostać uproszczony z obecnych pięciu grup punktów karanych do trzech. Kierowcy otrzymywaliby jedynie dwa, cztery lub sześć punktów karnych za wykroczenia, ale za to zwiększone zostałyby niektóre mandaty. Poprawka między innymi zaostrza kary za blokowanie przejazdu tramwajowego. Poprawka umożliwiłaby również prowadzenie samochodu osobowego od 17. roku życia, oczywiście pod nadzorem dorosłego kierowcy. Kierowcy nie musieliby również nosić przy sobie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu, bowiem informacje te będą przechowywane w bazie danych.

To istotna zmiana w zasadach ruchu drogowego, która ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa na czeskich drogach i autostradach – powiedział Minister Transportu Martin Kupka.

Czytaj też: Oto ulubione kierunki Polaków. W niektórych krajach taniej niż u nas

Jak informuje portal Expats, Izba niższa odrzuciła jednak propozycję, według której wszyscy rowerzyści, bez względu na wiek, musieliby nosić kask podczas jazdy. Obecnie jest to obowiązkowe do 18. roku życia. Teraz zaś projekt trafi do Senatu, a jeśli zostanie tam zatwierdzony, trafi do podpisu prezydenta.

Wstrzymano budowę autostrady D11 do polskiej granicy. Powód zaskakuje

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button