IntralogistykaMagazynyPrzemysł 4.0

Inwentaryzacja magazynu? A co powiecie na drony i sztuczną inteligencję?

Automatyzacja inwentaryzacji to kluczowy krok w modernizacji procesów zarządzania zapasami

Na targach LogiMAT 2024 firma Abat zaprezentowała rozwiązanie inwentaryzacyjne, które opracowała we współpracy z Uniwersytetem im. Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu. Według pomysłu firmy inwentaryzacja magazynu miałaby być oparta na sztucznej inteligencji i wykorzystaniu dronów.

Inwentaryzacja magazynu prostsza dzięki rozwiązaniom od Abat

Wspólnie z Uniwersytetem im. Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu firma Abat opracowała odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu inwentaryzacja magazynu jest prostsza i szybsza. Dotychczasowe inwentaryzacje przeprowadzono u partnerów projektu, firmy Getränke Essmann i Diephaus Betonwerk, ale system można zastosować również dla innych warunków magazynowych i produktów.

Automatyzacja inwentaryzacji opiera się na optycznym przetwarzaniu produktu, co umożliwia jego rozpoznanie, klasyfikację i ostatecznie zliczenie. W pierwszym kroku produkty rozróżnia z perspektywy frontowej i z perspektywy ptaka. Obydwie perspektywy są uwzględniane, ponieważ w przeciwnym razie niemożliwe jest zliczenie stosów palet.

Czytaj też: A po co samemu liczyć? Drony zeskanują towary w magazynie

Po zidentyfikowaniu produktów na obrazie, konieczne jest ich sklasyfikowanie, aby ustalić, który produkt został zidentyfikowany w zapasach magazynowych. Jest to konieczne, aby określić wartość produktu do ujęcia w inwentarzu. Następnie zliczane są zidentyfikowane i sklasyfikowane produkty, przy czym uwzględniane są obydwie perspektywy, a wyniki są ze sobą powiązane.

Automatyzacja w magazynach

Automatyzacja inwentaryzacji magazynów to niezwykle istotny krok w procesie zarządzania zapasami, który przynosi liczne korzyści dla przedsiębiorstw. Tradycyjna inwentaryzacja, oparta na ręcznym sprawdzaniu i zapisywaniu stanów magazynowych, jest czasochłonna, podatna na błędy i często niewystarczająco precyzyjna. Wprowadzenie automatyzacji tego procesu może odmienić branżę.

Czytaj też: Japonii marzy się renesans na rynku czipów. Rząd wydaje miliardy na wsparcie producentów

Ponadto, automatyzacja inwentaryzacji magazynów może również przyczynić się do optymalizacji przestrzeni magazynowej poprzez lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zoptymalizowanie układu i rozmieszczenia produktów. Wreszcie, poprawa efektywności i dokładności procesu inwentaryzacji może przynieść znaczne oszczędności dla przedsiębiorstwa poprzez zmniejszenie kosztów związanych zarówno z niedoborami, jak i nadmiarami zapasów. Automatyzacja inwentaryzacji to kluczowy krok w modernizacji procesów zarządzania zapasami.

Tak wygląda przyszłość magazynowania? Firma prezentuje inteligentny system regałowy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button