DrogowyInfo z rynkuKolejowyTransport

Park Logistyczny Małaszewicze – rozbudowa terminalu granicznego

Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku sprawiła, że rozbudowa portu granicznego Małaszewicze zajdzie szybciej, niż oczekiwano. Park Logistyczny Małaszewicze ma stać się kluczowym punktem przeładunkowym dla towarów transportowanych z Azji.   

Park Logistyczny Małaszewicze – budowa

Pod koniec września Urząd Wojewódzki w Lublinie wydał decyzję o pozwoleniu na budowę Parku Logistycznego Małaszewicze. Plan rozbudowy portu granicznego pozwoli na zwiększenie liczby pociągów odprawianych w terminalu, przez co stanie się on bardziej efektywny. Rozbudowa punktu przeładunkowego jest kluczową decyzją, która wpłynie bezpośrednio na optymalizację procesów logistycznych, o czym pisaliśmy już w zeszłym miesiącu.

Zobacz także: Korytarze transsyberyjskie a rozbudowa portu w Małaszewiczach

Andrzej Sokolewicz, prezesa CARGOTOR sp. z.o.o., powiedział:

W poczuciu głębokiej odpowiedzialności za rozwój wschodniej części naszego kraju i wyrównywanie jej szans w rozwoju i modernizacji – z radością przyjmuję decyzję Wojewody Lubelskiego w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Stanowi to kolejny krok w kierunku dalszego umocnienia Państwa Polskiego na terenach stanowiących granicę państwową i granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

Modernizacja portu Maszałewicze

Park Logistyczny Małaszewicze ma powstać na łącznej powierzchni ponad 30 kilometrów kwadratowych. Według projektu ma być największym i najnowocześniejszym hubem przeładunkowym w regionie. Małaszewicze to kluczowe przejście graniczne dla transportu kolejowego między Europą a Azją. To tutaj odprawiane są koleje jadące korytarzami transsyberyjskimi. Prace modernizacyjne sprawią, że Polska zyska miano najważniejszego centrum logistycznego w tej części Europy.

Dostosowanie infrastruktury na potrzeby Inicjatywy Pasa i Szlaku sprawi, że Polska stanie się ważnym punktem logistycznym na mapie Europy. Transport drogą morską produktów z Chin trwa nawet półtora miesiąca, kolej jest natomiast dużo szybsza. Z punktu widzenia lokalnej społeczności, decyzja o rozbudowie portu przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy. To również szansa dla wschodniej Polski na rozwój, gdyż krajowe spółki inwestują w infrastrukturę przygraniczną. Konkurencją dla portu Małaszewicze może stać się budowane centrum logistyczne pod Mińskiem, jednak to polski terminal stanowi granicę Unii Europejskiej.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button