Magazyny

Rykowska: Polski rynek magazynowy jest europejskim gigantem

Czy polski rynek magazynowy będzie gigantem na skalę światową? Gościem kolejnego wywiadu Obserwatora Logistycznego na YouTube była Monika Rykowska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Marketingu w AXI IMMO Group.

Polski rynek magazynowy będzie gigantem?

Polski rynek magazynowy radzi sobie bardzo dobrze, a perspektywy rozwoju są całkiem obiecujące. Czy branża ta ma szansę zostać gigantem na skalę światową? Czy jesteśmy w stanie prześcignąć zachodnich liderów?

Na skalę światową gigantem może nie jesteśmy, ale na skalę europejską na pewno. W tym momencie jesteśmy w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o dynamikę popytu, jak również też o wielkość dostarczanej podaży. Oczywiście są większe rynki, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia, natomiast my plasujemy się zaraz po nich – wskazuje Monika Rykowska.

Zdaniem ekspertki rynek magazynowy i kondycja, w jakiej się znajduje, w pewnym stopniu oddaje wielkość gospodarki danego kraju.

W jakim stopniu rynek magazynowy jest takim papierkiem lakmusowym jeśli chodzi o gospodarkę i to, w jakim stanie jest gospodarka i jak szybko się rozwija. Ma to swoje odzwierciedlenie również w naszym sektorze, co widać po wynikach zarówno po stronie podaży, jak i po stronie zwłaszcza popytu – dodaje nasza rozmówczyni.

Czytaj też: W magazynach królują dziś systemy zarządzania magazynem

Jakie są dalsze perspektywy?

Dotychczas rynek magazynowy w Polsce rozwijał się bardzo dobrze. Ekonomiści ostrzegają jednak przed nadchodzącym kryzysem. Czy branża jest na niego przygotowana i jakie są długoterminowe perspektywy dla rynku magazynowego w Polsce?

W zeszłym roku popyt na powierzchnię magazynową wyniósł prawie 6,7 miliona metrów kwadratowych. To zaledwie o 10% mniej niż w rekordowym 2021 roku, więc wyniki pokazują, że ten rynek jest w dość dobrej kondycji. Natomiast w tym i w kolejnym roku na pewno będziemy się mierzyć z wyzwaniami, podobnie jak cała gospodarka. Jednak otoczenie makroekonomiczne, wysoka inflacja, wysokie koszty uzyskania kredytu i wyższe koszty w ogóle obsługi kredytu sprawiają, że firmy podchodzą dużo ostrożniej do wszelkich inwestycji i również będzie to dotyczyło sektora magazynowego. Są oczywiście branże, które nadal będą rosły i myślę, że tutaj w tej kategorii możemy wymienić sieci handlowe, zwłaszcza te, które zajmują się obsługą branży spożywczej, branży elektronicznej i wszelkiego rodzaju dóbr szybko zbywalnych – dodaje ekspertka.

Jak wskazuje Monika Rykowska, spowolnienie gospodarcze może jednak dotknąć również i ten segment. Niepewność gospodarcza może zniechęcić niektórych klientów do inwestycji.

Oczywiście są kategorie klientów, którzy w spowolnieniu gospodarczym będą ograniczać wynajem, albo po prostu będą starali się być i tak jak operatorzy logistyczni operować na dotychczasowej powierzchni. Zwłaszcza, że wielu operatorów logistycznych, w tym i w zeszłym roku wzięło więcej powierzchni z myślą o ekspansji, mimo że wiedzieli, że będą wyższe koszty najmu – dodaje ekspertka.

Wywiad z Moniką Rykowską dostępny na kanale Obserwator Logistyczny na YouTube. Zachęcamy wszystkich czytelników do zasubskrybowania kanału.

Czytaj też: Rynek magazynowy w Polsce jest odporny na pandemię

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button