Magazyny

Park Panattoni pod Poznaniem już gotowy! Powstał w niecały rok!

Harden Construction zakończył budowę ostatniej hali

Harden Construction zakończył budowę hali A w Panattoni Park Poznań A2, tym samym kończąc ogromny kompleks magazynowy, składający się z dwóch hal (A i B), o łącznej powierzchni 140 tysięcy metrów kwadratowych. Park Panattoni zlokalizowany jest w Robakowie pod Poznaniem.

Park Panattoni pod Poznaniem ukończony

Park Panattoni w Robakowie pod Poznaniem jest położony zaledwie 8,5 kilometra od skrzyżowania autostrady A2 z drogą ekspresową S11 oraz nieco mniej niż 19 kilometrów od Starego Rynku w Poznaniu. Cały kompleks obejmuje dwie hale, rozmieszczone na działce o powierzchni ponad 32 hektarów. Pierwsza z hali, oznaczona jako B, została zrealizowana jako projekt budowany BTS. Budowa obiektu o łącznej powierzchni 80 tysięcy metrów kwadratowych trwała nieco ponad pół roku, czyli w rekordowo szybkim tempie. Przekazanie obiektu do użytkowania firmie H&M Hennes & Mauritz Logistics miało miejsce na początku października 2023 roku.

Teraz Harden Construction zakończył budowę hali A. Hala posiada powierzchnię 61 tysięcy metrów kwadratowych i będzie służyć głównie celom logistyczno-magazynowym. W procesie budowy hali A zużyto około 650 ton stali konstrukcyjnej oraz 115 ton stali zbrojeniowej. Dodatkowo, wykorzystano 1900 metrów sześciennych betonu do budowy konstrukcji monolitycznej oraz 11 000 metrów sześciennych betonu posadzkowego. Konstrukcja hali została wzmocniona przez 390 żelbetowych słupów.

Skalę budynku oddaje ilość użytych materiałów budowlanych oraz liczba elementów prefabrykowanych. Do budowy hali A użyto 432 prefabrykaty ścienne, 94 skrzynie dokowej, 36 dźwigarów strunobetonowych oraz 6 belek stropowych i ok 200 mkw stropów prefabrykowanych z płyt HC. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia, które zostało zrealizowane w zaledwie trzy kwartały. Należy również wspomnieć, że część profili zastosowanych w konstrukcji stalowej dachu pochodzi z niskoemisyjnej produkcji wyrobów stalowych – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Park Panattoni pod Poznaniem już gotowy! Powstał w niecały rok!
Panattoni

Czytaj też: Harden buduje duży obiekt koło Kępna. Co tam powstanie?

Panattoni Park Poznań A2 powstał w zrównoważony sposób 

Budowa hali A obejmowała nie tylko samą strukturę budynku, lecz także infrastrukturę otaczającą. W ramach tego projektu powstało łącznie 219 miejsc parkingowych przeznaczonych dla samochodów osobowych. Wśród nich znalazły się dwa stanowiska parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz osiem miejsc wyposażonych w stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowo, zbudowano wiatę rowerową na 20 miejsc postojowych dla rowerów oraz dodatkowe 50 zewnętrznych miejsc parkingowych. To tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań proekologicznych.

W ramach budowy Hali A zostało stworzone 385 mkw łąk kwietnych i posadzono ok. 400 drzew i krzewów. W sumie w całym kompleksie zostało posadzone ok. 1400 drzew i krzewów, stworzono 1400 mkw łąk kwietnych, 4 domki dla owadów, 10 budek lęgowych dla ptaków oraz 3 ule dla pszczół. Wdrożono wiele proekologicznych rozwiązań, które sprawią, że kompleks będzie funkcjonował w harmonii z ekosystemem oraz wspierał rozwój bioróżnorodności – mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction.

Czytaj też: Porównanie województw do państw świata. Mazowsze bogatsze od całej Ukrainy

Budynek hali A został wzniesiony zgodnie z kryteriami oceny środowiskowej na poziomie „Excellent” i obecnie stara się o uzyskanie certyfikatu BREEAM. Poza wymienionymi udogodnieniami, w Panattoni Park Poznań A2 znajduje się obszerna strefa rekreacyjna, obejmująca boisko do siatkówki plażowej, tor do gry w boule, urządzenia do kalisteniki, boisko do koszykówki ulicznej oraz stół do ping ponga. Ponadto na terenie zostaną zainstalowane automaty paczkowe, które będą służyły lokalnej społeczności.

Cały kompleks Panattoni Park Poznań A2 został zrealizowany w ciągu niecałego roku. Dzięki temu Harden Construction dostarczył na rynek 140 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, położonej w bliskiej odległości od stolicy Wielkopolski oraz głównych szlaków komunikacyjnych.

Panattoni z kolejną inwestycją na Pomorzu. Jest OLBRZYMIA!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button