Szwajcaria przekazała Ukrainie tramwaje. Do Lwowa trafi aż jedenaście częściowo niskopodłogowych tramwajów Duewag / Vevey Be 4/8.
Szwajcaria przekazała Ukrainie używane tramwaje
Szwajcaria bezpłatnie przekazała Ukrainie swoje tramwaje. Decyzja o przekazaniu pojazdów do Lwowa zapadła w odpowiedzi na wniosek, złożony przez miasto w ramach szwajcarskich programów wsparcia. Lwów prosił o 75 używanych wagonów tramwajowych, ale dostanie ich jedenaście. Tramwaje pochodzą z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Były to wówczas pierwsze przynajmniej częściowo niskopodłogowe pojazdy w Szwajcarii. Teraz, po ponad 30 latach eksploatacji, stopniowo są wycofywane. Zastępują je nowoczesne tramwaje Tramlink od Stadler Rail.
Jak informuje portal Zdopravy, jeśli nie doszłoby do darowizny tramwajów Duewag / Vevey Be 4/8, trafiłyby one prosto na złom. Berno planuje ich eksploatację do czerwca, a następnie nastąpi stopniowe przeniesienie na Ukrainę. Koszty transportu pokryje Szwajcarski Sekretariat ds. Gospodarczych (SECO). To właśnie SECO zaproponowało darowiznę tramwajów z Berna, przy czym Lwów potwierdził, że parametry tych pojazdów pozwalają na ich eksploatację na Ukrainie. Lwów otrzyma również bezpłatnie niezbędne wyposażenie techniczne do eksploatacji, w tym części zamienne. SECO sfinansuje również szkolenie pracowników.
Czytaj też: Dlaczego inflacja w Szwajcarii jest niska? Wyjaśniamy!
Na podstawie tego samego mechanizmu ukraińskie Winnica również otrzymała tramwaje ze Szwajcarii. Zurych podarował jej 28 pojazdów serii 2000. Wkrótce dołączy do nich kolejnych osiem kolejnych tramwajów, a pod koniec 2023 roku SECO, we współpracy z operatorem VBZ, zdecydowało się dostarczyć kolejne 31 pojazdów tej serii.
Wrocław postąpił podobnie
Szwajcaria przypomina, że 'eksport’ używanych pojazdów ma długą tradycję. W latach 2003-2010 Bernmobil i SECO dostarczyły do Rumunii 14 wagonów silnikowych i dziewięć wagonów ciężarowych. Jak informuje portal Zdopravy, w latach 2007-2011 Zurych przekazał do Winnicy 88 starszych wagonów. W latach 2001-2016 Bazylea przekazała do Belgradu 65 wagonów silnikowych i 47 wagonów ciężarowych. Przypomnijmy, że dwa lata temu również Wrocław i Praga oddały Ukrainie stare tramwaje. Oczywiście transport pojazdów będzie możliwy dopiero po zakończeniu działań wojennych. Przekazane tramwaje z pewnością pomogą miastom powrócić do normalności.
Czytaj też: Wrocław i Praga oddadzą Ukrainie stare tramwaje
Jestem pewien że także tam wróci pokój i normalność. Dlatego podjąłem decyzję o czasowym wstrzymaniu sprzedaży wycofywanych z eksploatacji wagonów Konstal 105Na. Wierzę, że tuż po wojnie, w okresie przejściowym pomogą powrocie do normalności jednemu z ukraińskich miast – stwierdził Krzysztof Balawejder, szef MPK Wrocław.
Znajdziesz nas w Google NewsPesa dostarczy 132 nowoczesne tramwaje dla niebieskiej linii w Jerozolimie