DrogowyTransport

Wrocław i Praga oddadzą Ukrainie stare tramwaje

W związku z działaniami zbrojnymi prowadzonymi na Ukrainie zniszczona została również infrastruktura drogowa, w tym pojazdy komunikacji miejskiej oraz tory. Jak ogłosił szef MPK, Wrocław oddaje tramwaje, które zostały wycofane z użytku. 

Wrocław oddaje tramwaje, podobnie postępuje czeska Praga

Władze przedsiębiorstw komunikacyjnych w Pradze i Wrocławiu zdecydowały o wstrzymaniu kasacji i sprzedaży starych pojazdów. Tramwaje mają zostać przekazane Ukrainie, aby ta mogła odbudować linie komunikacyjne w zniszczonych miastach. Poważnie uszkodzone zostały linie m.in. w Konstantynówce, Awdijiwce czy Kramatorsku w Donbasie.

Działania wojenne na terenie miast ukraińskich sprawiają, że infrastruktura praktycznie przestaje istnieć. W przyszłości problemem będzie również brak środków na utrzymanie czy jakiekolwiek inwestycje. Dotychczas doszło do uszkodzenia całej bazy komunikacyjnej w Charkowie wraz ze znajdującymi się tam pojazdami. Charków to drugie, pod względem wielkości, miasto w Ukrainie, znajduje się na wschodzie, niedaleko granicy. 3 marca na zajezdnię Sałtiwśke spadła jedna z rakiet wystrzelonych przez rosyjskie wojsko. Sparaliżowało to zupełnie transport publiczny w mieście, który w pierwszych dniach wojny był podtrzymywany. Stacje metra służą obecnie jako schrony.

Zobacz także: Warszawa zakupiła tramwaje, które nie mieszczą się na przystankach

Pomoc Ukrainie – wycofane pojazdy

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), operator komunikacji miejskiej w czeskiej Pradze ogłosił, że zamierza przekazać Ukrainie 15 nieużywanych, wycofanych tramwajów T6A5, które wciąż pozostają sprawne. Ponadto DPP ma zaoferować również stare autobusy. Podobną decyzję podjęto we Wrocławiu.

Krzysztof Balawejder, szef MPK Wrocław, ogłosił:

Jestem pewien że także tam wróci pokój i normalność. Dlatego podjąłem decyzję o czasowym wstrzymaniu sprzedaży wycofywanych z eksploatacji wagonów Konstal 105Na. Wierzę, że tuż po wojnie, w okresie przejściowym pomogą powrocie do normalności jednemu z ukraińskich miast.

Zobacz także: Transport publiczny podczas pandemii podupadł

Oczywiście transport pojazdów będzie możliwy dopiero po zakończeniu działań wojennych. Przekazane tramwaje z pewnością pomogą miastom powrócić do normalności. Problemem może być jednak inny rozstaw torów, jednak w dopasowaniu pojazdów do torów niezbędne będą prace inżynierskie.

Wizualizacje pociągów Varsovia: Jak będzie wyglądało nowe metro warszawskie?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button