PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuTransport
Gorące newsy

Chiny wyprodukowały lewitującą kolej magnetyczną zdolną poruszać się 600 km/h!

O tym, że Chiny mają przewagę technologiczną nad wieloma innymi krajami, to nie trzeba nikogo przekonywać. Fakt jest jednak taki, że właśnie stworzyli pociąg typu maglev, który potrafi osiągnąć prędkość 600 km/h i tym po raz kolejny zadziwili świat. Pociąg 20 lipca opuścił linię montażową i jest gotów podbijać azjatycki rynek.

Chiny zbudowały kolej magnetyczną bijącą kolejne rekordy

W nadmorskim mieście Qingdao zaprezentowano nowy pociąg typu maglev, który może przejechać z Pekinu do Szanghaju w mniej niż 2,5h (a to odległość ponad 1000 km). Oznacza to, że pojazd będzie poruszał się z prędkością przekraczającą 600 km/h. Dzięki temu stanie się tym samym najszybszym naziemnym pojazdem transportowym na świecie. Za jego budowę odpowiedzialna jest spółka China Railway Rolling Stock Corporation.

Nevomo buduje najdłuższy tor do testów kolei magnetycznej w Europie

Co ciekawe, podróż tym środkiem transportu będzie szybsza niż samolotem, który pokonuję tę trasę w ok. 3 godziny. Dla porównania przejazd zwykłą koleją dużych prędkości zajęłaby aż 5,5 godziny.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Sam pociąg jest lewitujący. Porusza się bez styku z torami, jedynie dzięki sile elektromagnetycznej. Ponadto pojazd ma być zdecydowanie cichszy i generować niższe emisje, niż tradycyjna kolej dużych prędkości.

Chiny mogą pochwalić się jedną linią kolei magnetycznej na trasie między Szanghajem a jednym z hoteli. Jest jednak bardzo krótka, ponieważ wynosi raptem 19 km, a pociąg pokonuje ją w 7,5 minuty, osiągając prędkość maksymalną 430 km/h. Co istotne, nowy pojazd wyposażono w specjalny system hamulcowy skracający drogę hamowania z 16 do 10 km w stosunku do pociągu, który jest obecnie wykorzystywany w Szanghaju.

Najszybsze pociągi na świecie. W jakim kraju jeżdżą?

Niemniej jednak władze w Pekinie nie wprowadziły jeszcze kolei tego typu w całym państwie, choć na pewno byłoby to pożądane. Sam prezentowany maglev będzie wprowadzony na rynek dopiero za kilka lat po uzyskaniu wszystkich niezbędnych certyfikatów bezpieczeństwa. Tymczasem obecnie pociągowy rekord prędkości należy do francuskiego TGV, ponieważ jego prędkość maksymalna to 574,8 km/h.

Źródło: Reuters.com

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button