E-commerce

Walka chińskich gigantów! JD wygrał z Alibabą w sądzie!

Długoletni proces sądowy dotyczył działania platformy Tmall, należącej do Alibaby

Chiński gigant e-commerce JD wygrał proces z innym chińskim gigantem e-commerce, Alibabą. Firma została zobowiązana do zapłacenia JD.com 141 milionów dolarów odszkodowania za antykonkurencyjne praktyki.

JD wygrał z Alibabą w sprawie antymonopolowej

Chiński gigant handlu elektronicznego, JD wygrał proces sądowy z rywalem Alibabą. Alibaba została zobowiązana do zapłacenia JD.com 1 miliarda juanów (około 141 milionów dolarów) w ramach odszkodowania, zasądzonego przez Sąd Wyższy Ludowy w Pekinie.

Jak informuje portal Digital Commerce 360, orzeczenie sądu jest wynikiem sprawy antymonopolowej, którą JD.com złożyło po raz pierwszy w 2017 roku, co doprowadziło do rozpoczęcia dochodzenia przeciwko Alibabie w 2020 roku.

Czytaj też: Chiński gigant stanie przed sądem! Chodzi o sprzedaż podróbek

Długoletni proces sądowy dotyczył działania platformy Tmall, należącej do Alibaby. Dochodzenie antymonopolowe wykazało, że Tmall zmuszał sprzedawców na swojej platformie do zgody na zakaz sprzedaży na konkurencyjnych platformach, w tym na JD.com.

To orzeczenie nie tylko jest sprawiedliwym wyrokiem dla JD.com w sprzeciwie wobec monopolistycznego działania Alibaby, ale także przełomowym momentem dla organów pilnującej uczciwej konkurencji na rynku – oświadczyło JD.com.

Alibaba traci pozycję na chińskim rynku e-commerce

Rzecznik prasowy Alibaby powiedział agencji Reuters, że firma będzie „szanować decyzję sądu”. Alibaba już wcześniej była przedmiotem dochodzeń antymonopolowych. W 2021 roku regulatorzy nałożyli na giganta e-commerce karę w wysokości 2,75 miliarda dolarów za nadużycie dominującej pozycji na rynku w podobnej sprawie.

Czytaj też: Wojna handlowa z Chinami jest możliwa. UE szykuje się do starcia

Jak informuje portal Digital Commerce 360, mimo że Alibaba obsługuje dwie największe platformy handlowe online na świecie, to napotyka na presję ze strony konkurentów. Spółka PDD Holdings, właściciel Pinduoduo oraz dynamicznie rozwijającej się platformy Temu, niedawno wyprzedziła Alibabę pod względem wartości rynkowej. Wcześniej Alibaba posiadała tytuł najbardziej wartościowej firmy w Chinach i dominowała na chińskim rynku e-commerce. Od 2020 roku firma traci jednak udziały na rzecz konkurentów, w tym PDD.

TikTok i GoTo łączą siły w Indonezji. Zagrożą działalności Shopee?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button