MorskiTransport

Strajk pracowników we włoskim porcie! Boją się o swoje życie!

Związki zawodowe wielokrotnie alarmowały o niebezpieczeństwie i apelowały o zmiany

Po tragicznym wypadku przy rozładunku kontenerowca, pracownicy ogłosili strajk we włoskim porcie. Związki zawodowe alarmują o konieczności zmian, które sprawią, że praca w portach będzie bardziej bezpieczna.

Strajk pracowników we włoskim porcie

51-letni pracownik włoskiego portu w Bari, Angelo Rossini, stracił życie po tym, jak został potrącony przez wózek widłowy, podczas operacji rozładunku kontenerowca. Ofiara pracowała dla spółdzielni Nazario Sauro i pozostawia żonę oraz dwie córki.

Podczas trwającego dochodzenia w celu ustalenia przyczyn i odpowiedzialności za wypadek, związki zawodowe Filt Cgil, Fit Cisl i Uiltrasporti ogłosiły 24-godzinny strajk pracowników we włoskim porcie.

Czytaj też: Strajk w kanadyjskich portach będzie odczuwalny tygodniami

Jak informuje portal TrasportoEuropa, we wspólnym oświadczeniu trzy organizacje przyznały, że nadal dochodzi do tragedii we włoskich portach. Bezpieczeństwo pracowników portu w Bari jest zagrożone z powodu ograniczonej przestrzeni na placach manewrowych. Związki zawodowe wielokrotnie alarmowały o niebezpieczeństwie i apelowały o zmiany.

Wszystkie instytucje powinny poważnie zastanowić się, jakie działania mogą być najbardziej skuteczne w zapobieganiu takim tragediom i sprawieniu, aby praca w portach była bardziej bezpieczna – stwierdzono w oświadczeniu.

Niebezpieczna praca

Praca w portach to zajęcie wymagające, często niosące ze sobą wiele niebezpieczeństw. Na pierwszy plan wysuwają się aspekty związane z ciężką fizyczną pracą, manipulacją ciężkimi ładunkami oraz intensywnym ruchem pojazdów i sprzętu. Pracownicy portowi, narażeni na ciężką pracę fizyczną, często muszą radzić sobie z dużymi ciężarami, co predysponuje ich do kontuzji kręgosłupa czy przeciążeń mięśni.

Dodatkowym wyzwaniem są warunki atmosferyczne. Prace portowe odbywają się bez względu na pogodę, co oznacza, że pracownicy muszą stawić czoło ekstremalnym warunkom, takim jak intensywne opady deszczu, silne wiatry czy niskie temperatury. To z kolei zwiększa ryzyko wypadków związanych z poślizgami, upadkami czy wychłodzeniem organizmu.

Czytaj też: Bezrobocie w Europie – Szwecja z większym bezrobociem niż Włochy

Manipulacja kontenerami, maszynami portowymi i ciężarówkami wymaga precyzji i doświadczenia. Błędy w operacjach załadunku i rozładunku mogą prowadzić do groźnych sytuacji, w tym uszkodzenia mienia, a nawet zagrożenia życia. Bezpieczeństwo komunikacji pomiędzy pracownikami portowymi oraz operatorami sprzętu jest kluczowe, aby uniknąć tragicznych w skutkach incydentów. Zapewnienie odpowiednich środków ochrony oraz przeszkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa jest kluczowe dla minimalizacji ryzyka.

Kontenerowiec Maersk dwukrotnie zaatakowany w ciągu doby przez Huti!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button