KolejowyTransport
Gorące newsy

Niemiecki bilet za 49 euro już działa! Strona DB przeciążona

Szacuje się, że bilet może zostać zakupiony przez nawet sześć milionów użytkowników

Nowy niemiecki bilet za 49 euro na nieograniczone podróże transportem regionalnym już działa. Zainteresowanie nowym biletem było tak ogromne, że spowodowało zawieszenie strony internetowej Deutsche Bahn.

Niemiecki bilet za 49 euro cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Od 1 maja podróżni w Niemczech mogą skorzystać z nowego biletu na nieograniczone podróżowanie środkami miejskiej i regionalnej komunikacji publicznej. Deutschlandticket, czyli niemiecki bilet za 49 euro miesięcznie ma zachęcić więcej osób do korzystania z transportu publicznego zamiast indywidualnej jazdy samochodem.

Jak poinformował portal Zdopravy, zainteresowanie biletem przerosło oczekiwania w ciągu ostatnich dni. Pod koniec poprzedniego tygodnia Stowarzyszenie Przewoźników Transportu Publicznego (VDV) podawało sprzedaż na poziomie 750 tysięcy biletów. Obecnie z nowego biletu już korzysta ponad trzy miliony podróżnych. Szacuje się, że bilet może zostać zakupiony przez nawet sześć milionów użytkowników, a optymiści mówią nawet o 17 milionach.

Choć bilet za 49 euro można było kupić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, pasażerowie zostawili zakup biletu na ostatnią chwilę, na co wskazują problemy z witryną Deutsche Bahn, która uległa awarii w wyniku przeciążenia. Przewoźnik ostrzega na swojej stronie internetowej, że z powodu dużej liczby zainteresowanych, mogą występować trudności z zakupem. Większość pasażerów zapłaci jednak jeszcze mniej niż 49 euro. Pracodawcy mogą bowiem dofinansować pracownikom zakup biletu i później odliczyć swój wkład od podatku. Dzięki temu pasażer zapłaci za bilet tylko 34,30 euro.

Czytaj też: Nadchodzi Deutschlandticket! Przejazdy po Niemczech za 49 euro

Usługa subskrypcyjna

Rząd federalny będzie rocznie do roku 2025 przeznaczał 1,5 miliarda euro na bilety, a taką samą kwotę uiszczać będą kraje związkowe. Jak informuje Zdopravy, o płatnościach na kolejne lata zadecydują władze krajowe i regionalne po wcześniejszej ocenie działania biletu. Bilet będzie oferowany jako subskrypcja, a pasażer musi go zamówić do 25 dnia miesiąca, aby był ważny w kolejnym miesiącu. Aby anulować bilet, trzeba to zrobić do 10 dnia miesiąca, w przeciwnym razie będzie on ważny na kolejny miesiąc.

Z punktu widzenia pasażerów, bilet za 49 euro oznacza znaczne uproszczenie możliwości korzystania z transportu publicznego, ponieważ ci nie będą musieli już rozwiązywać problemu z różnymi taryfami w poszczególnych miastach i landach. Niestety, bilet nie będzie zapewniał nieograniczonej mobilności, ponieważ nie będzie obowiązywał w pociągach dalekobieżnych oraz autobusach. To zasadnicza różnica w porównaniu z austriackim biletem klimatycznym.

Czytaj też: Niemcy chcą ciąć wydatki socjalne, podczas gdy co 5. dziecko żyje w ubóstwie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button