E-commerce

TikTok i GoTo łączą siły w Indonezji. Zagrożą działalności Shopee?

Połączenie sił Tokopedii i TikToka w Indonezji może wywrzeć “większą presję” na Shopee

Chińska platforma TikTok oraz GoTo ogłosiły strategiczne partnerstwo w Indonezji. Eksperci podejrzewają, że ta współpraca w obszarze e-commerce może zagrozić działalności innego giganta, firmy Shopee.

TikTok rozpoczyna współpracę z GoTo w Indonezji

Platformy TikTok i GoTo  ogłosiły „wzajemnie korzystne partnerstwo strategiczne” w Indonezji, mające służyć mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które stanowią ponad 90% przedsiębiorców w kraju. GoTo to połączenie indonezyjskiego giganta transportu Gojek z krajową platformą e-commerce Tokopedia.

Jak informuje CNBC, analitycy twierdzą, że połączenie sił Tokopedii i TikToka w Indonezji może wywrzeć “większą presję” na Shopee, dział e-commerce giganta technologicznego Sea Limited w Azji Południowo-Wschodniej.

Uważamy, że ta transakcja może dodatkowo zwiększyć presję na Shopee, które boryka się z problemem utrzymania rentowności – stwierdził Kai Wang, starszy analityk akcji w Morningstar.

Czytaj też: TikTok zbanuje linki konkurencji? Chińczycy nie mają skrupułów 

Po ogłoszeniu współpracy konkurencji, akcje Sea na amerykańskiej giełdzie zakończyły dzień z 5,33% spadkiem, osiągając wartość 37,87 dolarów. Firma odnotowała w trzecim kwartale stratę netto w wysokości 143,9 miliona dolarów, odwracając trend wzrostu z zyskiem netto w wysokości 331 milionów dolarów w poprzednim kwartale, skupiając się na wzroście zamiast na wynikach finansowych.

TikTok obchodzi przepisy w Indonezji?

W ramach ogłoszonej współpracy, działalność Tokopedia i TikTok Shop Indonesia zostaną połączona w rozszerzoną jednostkę Tokopedia, w której TikTok przejmie kontrolujący udział w wysokości 75,01%. Z czasem TikTok zainwestuje 1,5 miliarda dolarów do tej jednostki.

Funkcje zakupowe w aplikacji TikTok w Indonezji będą obsługiwane i utrzymywane przez rozszerzoną jednostkę – oświadczyły obie firmy w wspólnym komunikacie.

Czytaj też: Chińczycy nie będą bogaci. Cud gospodarczy właśnie się kończy

Jak informuje CNBC, umowa została zawarta po tym, jak w październiku Indonezja zakazała handlu elektronicznego na platformach mediów społecznościowych w celu ochrony lokalnych handlowców, zmuszając TikToka do wstrzymania usługi handlu elektronicznego TikTok Shop. Wynikiem umowy będzie pełna kontrola operacyjna TikTok Shop, legalność prowadzenia handlu elektronicznego i pozyskanie kilku użytecznych lokalnych sojuszników. 

Shopee na straconej pozycji  

Tymczasem Shopee raczej nie będzie w stanie skonfrontować się bezpośrednio z TikTok Shop. Shopee musi mieć bardzo wyraźną strategię, aby wygrać tę grę, a klucz do zwycięstwa może nie leżeć w handlu elektronicznym. Jak informuje CNBC, Indonezja ma bowiem 125 milionów użytkowników TikToka i stanowi dla giganta największy rynek w Azji Południowo-Wschodniej i drugi co do wielkości na świecie po USA.

Wang z Morningstar zwrócił uwagę na zmianę strategii Sea w kierunku utrzymania wzrostu kosztem zysków. Gigant postanowił zastosować tę strategię w obliczu wzrastającej konkurencji ze strony takich platform jak TikTok czy Lazada, należącej do Alibaba.

Mając na uwadze, że handel elektroniczny na żywo rozwijał się szybciej na platformach mediów społecznościowych, takich jak Kuaishou i TikTok, niż na tradycyjnych platformach e-commerce, sądzimy, że Sea prawdopodobnie poniesie zwiększone koszty operacyjne – powiedział Wang.

Walmart zwiększy import z Indii. Jest taniej niż z Chin

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button