PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
IntralogistykaMagazynyPrzemysł 4.0

Humanoidalny robot Apollo pomoże w logistyce i… zastąpi pracowników

Może pracować nawet na 22 godziny pracy dziennie.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak daleko technologia może nas zabrać? Czy roboty mogą zastąpić ludzi w pracach fizycznych i czy powinniśmy się tego obawiać? Jak informuje CNN, nowy robot o nazwie Apollo może zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. Tylko czy obecni pracownicy magazynów mogą zacząć się obawiać o swoje stanowiska pracy?

  • Apollo to humanoidalny robot o ludzkich wymiarach.
  • Zaprojektowany do pracy obok ludzi, może wykonywać różnorodne zadania.
  • Jego potencjał sięga poza Ziemię, z możliwościami pracy na Księżycu i Marsie.

Apollo – nowa era robotyki?

Jak informuje CNN, Apollo to humanoidalny robot o ludzkich wymiarach, zaprojektowany przez firmę Apptronik. Ma 1,7 metra wzrostu i waży 72,6 kg, a jego zdolność do podnoszenia sięga 25 kg. Wszystko dlatego, że robot wykorzystuje energię elektryczną, a nie hydraulikę, która nie jest uważana za tak bezpieczną. Ponadto posiada czterogodzinną baterię, którą można w łatwy sposób wymienić, dzięki czemu mógł pracować nawet przez 22 godziny dziennie. Wygląd Apolla również jest celowo przyjazny, a ruchy są bardziej „ludzkie”, co ma na celu uczynienie go bardziej dostępnym dla ludzi.

Zespół Apptronik ma długoterminową wizję dla Apolla, która sięga co najmniej dekady. Widzą go pracującego nie tylko w logistyce, ale także w budownictwie, produkcji elektroniki, dostawach do domu, a nawet opiece nad osobami starszymi. Apollo ma być „iPhone’em robotów”, z częściami bardziej przystępnymi cenowo i elastyczną funkcjonalnością.

Czytaj również: Robotyzacja zabiera ludziom pracę i zmniejsza płace [BADANIE]

Niemniej jednak to właśnie w logistyce robot ma ogromny potencjał do zrewolucjonizowania procesów magazynowych i dostaw. Wszystko dlatego, że może być wykorzystywany do przenoszenia ciężkich pudeł, sortowania produktów, a nawet do prowadzenia pojazdów magazynowych. Ponadto dzięki zdolności do pracy przez wiele godzin dziennie może znacznie zwiększyć wydajność i zminimalizować błędy ludzkie. Jego zdolność do wykonywania zadań fizycznie wymagających może również przyczynić się do poprawy łańcucha dostaw poprzez zaspokojenie niedoborów siły roboczej.

Robot został stworzony z myślą o masowej produkcji i bezpiecznej pracy obok ludzi. Firma skupia się na zabezpieczeniu komercyjnych klientów i producentów, a produkcja ma ruszyć pod koniec 2024 roku. Wykorzystanie kamer i systemów sztucznej inteligencji umożliwiło rozwój robota, który mniej polega na wcześniejszym programowaniu, a bardziej jest w stanie dostosować się do swojego otoczenia. To oznacza, że części używane w produkcji są bardziej przystępne cenowo, co może uczynić Apolla dostępnym dla szerszego rynku.

Humanoidalny robot Apollo posiada ruchy podobne do człowieka

Apollo nie jest zwykłym robotem, ponieważ inżynierowie zaprojektowali jego ruchy tak, aby naśladowały ludzkie. Wyposażony w coś, co można by nazwać „mięśniami robota”, czyli aktuatorami, Apollo może chodzić, zginać ramiona i chwytać przedmioty podobnie jak człowiek. Inżynierowie pracowali nad ponad 35 wersjami rdzeniowych aktuatorów, co umożliwiło Apollowi tak realistyczne ruchy.

W głowie Apolla znajduje się kamera percepcyjna, a sensory na jego torsie pomagają zmapować widok 360 stopni otoczenia. Dzięki tym technologiom Apollo może bez problemu unikać przeszkód na swojej drodze. W efekcie może się poruszać w bardziej niepewnych środowiskach, takich jak na zewnątrz czy nawet na powierzchni nie tylko magazynu, ale również innych — mniej przyjaznych miejsc dla człowieka.

Czytaj również: Przełom w automatyce magazynowej? SVT Robotics i Tecsys łączą siły

Wewnątrz systemu Apolla znajduje się około 30 różnych grup mięśniowych, które są niezbędne do wykonania podstawowych działań i aktywności. Jest to uproszczenie w porównaniu z 300 mięśniami w ciele człowieka, ale złożoność jest nadal imponująca. Sensory pomagają Apollowi utrzymać orientację podczas chodzenia po lub wokół przeszkód, co będzie kluczowe, gdy zacznie pracować w bardziej niepewnych środowiskach.

W przyszłości Apollo stanie się autonomiczny, ale zespół Apptronik chce zachować pewien poziom kontroli nad tym, co robot będzie robił. Kontrole początkowo będą odbywały się za pomocą tabletów lub inteligentnych urządzeń. Niemniej jednak w przyszłości człowiek powinien być w stanie podejść do Apolla i powiedzieć mu, co ma robić. Ta interakcja między człowiekiem a maszyną jest kluczowa dla wizji Apolla jako robota, który nie tylko wygląda jak człowiek, ale także działa i reaguje jak jeden.

Apollo pojawi się w Kosmosie? Ziemia to tylko początek

Co ciekawe, Apollo ma jeszcze jeden dodatkowy atut. Otóż robot ma potencjał do pracy w ekstremalnych warunkach kosmicznych, które byłyby zbyt ekstremalne dla człowieka. Wszystko dlatego, że Apptronik współpracuje z NASA nad projektami robotów humanoidalnych, które mogą działać w próżni kosmosu. Sami twórcy wskazują, że Ziemia jest dla Apolla poligonem doświadczalnym, a przyszłe wersje robota mogą pracować w niebezpiecznych warunkach kosmicznych, aby ludzie nie musieli tego robić.

Przygotowanie humanoidów do pracy w kosmosie wymaga kilku etapów rozwoju. Apollo mógłby najpierw trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Następnie — w dłuższej perspektywie, roboty takie jak Apollo mogą okazać się przydatne podczas eksploracji Księżyca w ramach programu Artemis NASA, planowanego na początek lat 30. XXI wieku.

Korzyści z wykorzystania humanoidów takich jak Apollo w kosmosie są znaczące. Mogą one budować i testować środowiska zaprojektowane z myślą o ludziach, takie jak lunarne i marsjańskie siedliska, zanim astronauci tam dotrą. Jednak roboty będą musiały stawić czoło wyzwaniom i zostać zaprojektowane z mniejszymi ograniczeniami niż ich ziemskie odpowiedniki.

Źródło: Apptronik

Czy humanoidalny robot Apollo zastąpi ludzi?

Nie ma co ukrywać, że Apollo, jako humanoidalny robot o ludzkich wymiarach, otwiera nowe możliwości w dziedzinie logistyki i poza nią. W logistyce jego zdolność do pracy przez 22 godziny dziennie może zwiększyć wydajność. Ponadto może także zaspokoić niedobory siły roboczej, zwłaszcza w okresach szczytowego popytu.

Co więcej, przyjazny wygląd i celowe ruchy Apolla mogą uczynić go bardziej dostępnym dla ludzi, co może prowadzić do szerszego przyjęcia w różnych sektorach, takich jak opieka nad osobami starszymi czy handel detaliczny.

Źródło: Apptronik

Jednak kluczowe pytanie pozostaje: Czy Apollo i podobne roboty zastąpią ludzi w pracy? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. W niektórych dziedzinach, takich jak logistyka, Apollo może zastąpić ludzi w wykonywaniu rutynowych zadań. Ale w innych obszarach, ludzka empatia, kreatywność i zdolność do skomplikowanego rozumowania mogą pozostać niezastąpione.

Niemniej jednak wprowadzenie Apolla może prowadzić do przemodelowania rynku pracy, gdzie roboty i ludzie pracują razem, każdy wykorzystując swoje unikalne zdolności. A to z kolei może prowadzić do nowych modeli biznesowych, gdzie technologia i ludzkość idą w parze, tworząc bardziej wydajne i elastyczne systemy pracy.

Czytaj również: Walmart robotyzuje wszystkie regionalne centra dystrybucji w USA

Wprowadzenie Apolla może zainicjować debatę na temat etyki i regulacji w dziedzinie robotyki, zwłaszcza w kontekście zastępowania ludzkich miejsc pracy. Społeczeństwo może zareagować na taką zmianę różnymi sposobami. Odpowiedź na to, jakie środki podjąć, aby zminimalizować potencjalne negatywne skutki, pozostaje otwartym pytaniem i może wymagać dalszego badania i refleksji.

Ocado po raz kolejny udowodniła, że robotyzacja, to przyszłość e-handlu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button