Bez kategorii
Gorące newsy

Przesyłki z Chin stracą zwolnienie z ceł? Politycy wyjątkowo zgodni

Inny, ale podobny projekt nie został przyjęty przez Kongres w zeszłym roku

Grupa polityków w Stanach Zjednoczonych (zarówno Republikanów, jak i Demokratów) przedstawiła projekt ustawy, której celem jest zniesienie wyjątku taryfowego, szeroko wykorzystywanego przez sprzedawców e-commerce dla zamówień z Chin. W efekcie przesyłki z Chin straciłyby zwolnienie z ceł.

Przesyłki z Chin utracą zwolnienie z ceł?

Wyjątek taryfowy, znany jako reguła de minimis, zwalnia z ceł importowane przesyłki o wartości do 800 dolarów, jeśli te są wysyłane do indywidualnych klientów. Jak powiedział republikański senator Bill Cassidy, takie przesyłki z Chin straciłby zwolnienie z ceł natychmiast po wejściu nowe ustawy w życie. Jak informuje The Business Times, sprzedawcy e-commerce, tacy jak założony w Chinach i mający siedzibę w Singapurze gigant Shein czy też należąca do PDD Holdings firma Temu, są głównymi beneficjentami obecnie stosowanego wyjątku taryfowego.

W kwietniowej informacji federalnej stwierdzono, że te firmy „wykorzystują” regułę de minimis, aby uniknąć opłat celnych i importować nielegalne przedmioty wyprodukowane w regionie Xinjiang, gdzie komunistyczne chińskie władze wdrażają w życie stopniowy plan depopulacji Ujgurów i wykorzystują ich niewolniczą pracę do produkcji towarów wysyłanych na Zachód. Rzecznik Shein oświadczył jednak, że firma nie współpracuje z producentami z Xinjiang. Z kolei Temu nie udzielił odpowiedzi na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Przesyłki de minimis przyciągnęły uwagę polityków już w 2019 roku, kiedy to Komisja Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich w Stanach Zjednoczonych poinformowała, że ma trudności z wykrywaniem niebezpiecznych towarów ze względu na duże obłożenie paczkami o niskiej wartości. Według danych organów celnych USA, liczba takich przesyłek wzrosła z 410,5 miliona w 2018 roku do 685,5 miliona w 2022 roku.

Czytaj też: Koniec z tanimi zakupami z Ali! KE nałoży cła na drobne produkty!

Czy ustawa przejdzie przez Kongres?

Pozostali orędownicy projektu ustawy to republikański senator JD Vance i demokratyczna senator Tammy Baldwin. Nie jest jednak jasne, jak duże poparcie zdobędzie nowy projekt ustawy. Inny, ale podobny projekt przedstawiony przez demokratycznego przedstawiciela Earla Blumenauera w zeszłym roku nie został przyjęty przez Kongres.

Jak informuje The Business Times, zgodnie z projektem ustawy, kraje inne niż Chiny i Rosja mogłyby zachować zwolnienie z ceł, przyjmując próg wartości 800 dolarów dla swoich własnych przepisów dotyczących zwolnienia z ceł. Ustawa umożliwiłaby tylko prywatnym przewoźnikom, takim jak FedEx, UPS i DHL, transport przesyłek de minimis, wykluczając usługi pocztowe.

Czytaj też: Stany Zjednoczone umieszczają Aliexpress i WeChat na czarnej liście!

Alibaba podzieli firmę na 6 jednostek! Wielka reorganizacja giganta

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button