PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

Alibaba podzieli firmę na 6 jednostek! Wielka reorganizacja giganta

Każda z tych jednostek może dążyć do niezależnego pozyskiwania funduszy i wejścia na giełdę

Chiński gigant e-commerce Alibaba podzieli swoją firmę na sześć jednostek biznesowych, z których niemal każda będzie mogła samodzielnie pozyskać zewnętrzne finansowanie i wejść na giełdę. Jak wskazuje CNBC, to największa reorganizacja w historii chińskiego giganta.

Alibaba podzieli swoją firmę

Chiński gigant Alibaba ogłosił, że podzieli swoją firmę na sześć grup biznesowych. Jak informuje CNBC, każda z grup będzie zarządzana przez własnego dyrektora generalnego oraz będzie miała możliwość pozyskiwania zewnętrznego finansowania i wejścia na giełdę. Firma przekazała w oświadczeniu, że celem tej reorganizacji jest „odblokowanie wartości dla akcjonariuszy i zwiększenie konkurencyjności na rynku”.

Decyzja zapadła po kilku trudnych latach dla Alibaby, która borykała się ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego w kraju i ostrzejszymi regulacjami ze strony Pekinu, w wyniku których straciła miliardy na giełdzie. Alibaba chce teraz ożywić działalność, a grupy biznesowe będą dotyczyć strategicznych priorytetów firmy:

  • Cloud Intelligence Group – szefem tej grupy będzie obecny dyrektor generalny Alibaba, Daniel Zhang, a grupa obejmie działania firmy związane z chmurą i sztuczną inteligencją.
  • Taobao Tmall Commerce Group – grupa obejmie platformy zakupów online firmy, w tym Taobao i Tmall.
  • Local Services Group – dyrektorem generalnym tej grupy będzie Yu Yongfu, a sam biznes obejmie usługę dostaw żywności Ele.me Alibaba, a także jej mapowanie.
  • Cainiao Smart Logistics – funkcję dyrektora będzie pełnił Wan Lin, a sama grupa skupiać się będzie na usługach logistycznych Alibaby.
  • Global Digital Commerce Group – dyrektorem generalnym będzie Jiang Fan; ta jednostka obejmuje międzynarodowe firmy e-commerce Alibaba, w tym AliExpress i Lazada.
  • Digital Media and Entertainment Group – dyrektorem generalnym jednostki będzie Fan Luyuan i obejmuje ona biznes streamingowy i filmowy Alibaby.

Zhang powiedział, że każda z tych jednostek może dążyć do niezależnego pozyskiwania funduszy i wejścia na giełdę, gdy będzie na to gotowa. Wyjątkiem będzie Taobao Tmall Commerce Group, która pozostanie w całości własnością Alibaba.

Czytaj też: Alibaba utajniła wyniki sprzedaży za Dzień Singla. Jest tak źle?

Chiński rząd zwiększa kontrolę nad krajowymi gigantami

Od szczytu cen akcji Alibaby w październiku 2020 r., firma straciła na giełdzie około 600 miliardów dolarów. Jak informuje CNBC, komunistyczny chiński rząd od pewnego czasu ostro ograniczał prywatne firmy technologiczne, wprowadzając mnóstwo regulacji i zwiększając kontrolę. Alibaba chce teraz ożywić wzrost i postrzega utworzenie sześciu biznesów jako sposób na bycie bardziej elastycznym.

Ta transformacja zapewni wszystkim naszym firmom większą elastyczność, usprawni podejmowanie decyzji i umożliwi szybsze reagowanie na zmiany rynkowe – powiedział Zhang.

Czytaj też: Chiny nową „bezpieczną przystanią” w obliczu napięć bankowych w USA i Europie

Sprzedawcy Amazon używają ChatGPT, aby wzbogacić oferty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button