Bez kategorii

Katastrofa samolotu w Kanadzie. Zginęli wszyscy pasażerowie, w tym pilot

Samolot Piper PA-32 Cherokee Six rozbił się niedaleko Calgary.

Tragiczny wypadek małego samolotu Piper PA-32 Cherokee Six wstrząsnął Kanadą. Sześć osób, w tym pięciu pasażerów i pilot, zginęło, kiedy maszyna rozbiła się w górach na zachód od Calgary. Śledztwo w celu ustalenia przyczyn tragedii wciąż trwa.

  • Przebieg tragicznego wypadku w Kanadzie.
  • Reakcja i działania RCAF po zgłoszeniu o zagubionym samolocie.
  • Trwające śledztwo prowadzone przez Transportation Safety Board of Canada.

Katastrofa samolotu Piper PA-32 Cherokee Six w Kanadzie

Jak informuje serwis Aviation 24, zgodnie z informacjami udzielonymi przez Kanadyjską Królewską Policję Konną (RCMP), samolot Piper PA-32 wystartował z lotniska Springbank, położonego niedaleko Calgary. Na pokładzie maszyny znajdowało się pięć osób oraz pilot. Maszyna miała dotrzeć do Salmon Arm w Kolumbii Brytyjskiej, lecz niestety nigdy nie osiągnęła swojego celu. Ostatni kontakt z załogą samolotu miał miejsce około godziny 21:30, po czym nagle został przerwany.

Sierżant sztabowy RCMP, Ryan Singleton, podał, że zgłoszenie o zaginionym samolocie wpłynęło krótko po utracie z nim kontaktu. Przypuszcza się, że samolot znalazł się w trudnym terenie górskim, co mogło przyczynić się do wypadku. Niemniej jednak dokładne przyczyny utraty kontaktu z załogą i ostatecznego rozbicia się samolotu są wciąż nieznane i stanowią przedmiot dalszych śledztw.

Czytaj również: China Eastern przywraca pierwszego Boeinga 737-800 po ostatnim wypadku

Zgodnie z procedurą, po utracie kontaktu z samolotem i zgłoszeniu o jego zaginięciu, zostały podjęte natychmiastowe działania. Eskadron Royal Canadian Air Force (RCAF) z bazy w Winnipeg, podjął się prowadzenia operacji poszukiwawczej. Równocześnie z rozpoczęciem poszukiwań, władze zaczęły analizować dostępne informacje, aby ustalić możliwe przyczyny wypadku.

Na podstawie dotychczas zebranych informacji, wypadku nie udało się uniknąć mimo podjęcia wszelkich działań zaradczych. Pełne zrozumienie okoliczności, które doprowadziły do tej tragedii, wymaga dalszych badań i analiz, które są obecnie prowadzone przez Transportation Safety Board of Canada.

Poszukiwania i działania ratunkowe

The Independent poinformował, że poszukiwania były prowadzone przez całą noc, a nad ranem do akcji dołączył samolot Hercules należący do Kanadyjskich Sił Powietrznych. Poszukiwania skoncentrowano na obszarze Kananaskis Country, na zachód od Calgary, gdzie ostatni raz nawiązano kontakt z zaginionym samolotem.

Poszukiwacze skupili swoje działania na górskim terenie, skupiając się na sygnale nadawanym przez nadajnik sytuacji awaryjnej, zainstalowany na pokładzie samolotu. Dzięki temu udało się zlokalizować miejsce katastrofy na stokach Mount Bogart, około 60 km na zachód od Calgary. Teren, na którym doszło do katastrofy, charakteryzuje się trudnymi warunkami — górzysty i skalisty, co znacznie utrudniało działania ratunkowe.

Czytaj również: Tragiczna katastrofa samolotu gaśniczego Canadair w Grecji

RCMP we współpracy z Alberta Parks Mountain Rescue przeprowadziła skomplikowaną operację mającą na celu odnalezienie i odzyskanie ciał ofiar. Staff sierżant RCMP, Ryan Singleton, potwierdził, że odzyskanie ciał ofiar było niezwykle trudne ze względu na skomplikowane warunki terenowe. Mimo to, po kilku godzinach intensywnych wysiłków, udało się odnaleźć i odzyskać ciała wszystkich sześciu ofiar katastrofy.

Trwa śledztwo katastrofy samolotu Piper PA-32 w Kanadzie

Niemal natychmiast po odkryciu miejsca katastrofy i odzyskaniu ciał ofiar, do akcji wkroczyła Kanadyjska Rada Bezpieczeństwa Transportu (TSB). Jej zadaniem jest przeprowadzenie dogłębnego śledztwa mającego na celu ustalenie przyczyn katastrofy. Choć TSB jest organizacją federalną, to współpracuje ściśle z lokalnymi służbami, takimi jak RCMP czy Alberta Parks Mountain Rescue, aby jak najpełniej zrozumieć okoliczności wypadku.

Samolot Piper PA-32 to jednosilnikowa maszyna, która zyskała popularność dzięki swojej niezawodności i wszechstronności. Często wykorzystywany jest w lotach prywatnych i regionalnych. Wszelkie wskazania na to, że taka maszyna mogłaby mieć jakiekolwiek defekty techniczne, budzą więc poważne obawy. W ramach śledztwa TSB dokonuje szczegółowej analizy wraku samolotu, próbując znaleźć dowody mogące wskazać na ewentualne problemy mechaniczne.

Wszystkie dane lotu, w tym nagrania z wieży kontroli lotów w Springbank Airport, gdzie samolot wystartował, są również poddawane szczegółowym analizom. Specjaliści TSB analizują też warunki pogodowe panujące w dniu katastrofy. Chociaż były złe warunki atmosferyczne, to na chwilę obecną nie wiadomo, czy mogły one przyczynić się do katastrofy.

Katastrofa samolotu Piper PA-32 w Kanadzie nie jest odosobnionym przypadkiem

Niepokojącą obserwacją jest jednak fakt, że niedawna katastrofa Piper PA-32 w Kananaskis Country nie jest odosobnionym przypadkiem. Otóż na początku 2020 roku, na Alasce doszło do tragedii z udziałem innego samolotu tego samego typu — Piper PA-32 Cherokee Six, który należał do linii Yute Air. Ta maszyna, przewożąc czterech pasażerów i pilota, niespodziewanie się rozbiła. Miejsce katastrofy znajdowało się w pobliżu małej wioski eskimoskiej Tuntutuliak. Dokładna lokalizacja to obszar około 700 kilometrów na południowy zachód od Anchorage, nad Zatoką Cooka. W wyniku tego wypadku również nikt nie przeżył.

Podobnie jak w przypadku katastrofy w Kanadzie, okoliczności wypadku na Alasce nie są w pełni znane. Jak wynika z informacji przekazanych przez rzecznika FAA, Allena Kenitzera, proces ustalania przyczyn tragedii na Alasce jest skomplikowany i może zająć wiele czasu. Jak widać, są to niepokojące podobieństwa między obiema tragediami.

Czytaj również: Kanada wprowadza podatek od pustostanów i ogranicza możliwość zakupu domu przez cudzoziemców

To dwie poważne katastrofy, które zdarzyły się w przeciągu kilku lat i obie z nich dotyczyły samolotów Piper PA-32. Fakt ten rzuca cień niepewności na bezpieczeństwo tej popularnej jednosilnikowej maszyny. Bez wątpienia, kwestia ta stanie się jednym z kluczowych elementów śledztwa prowadzonego przez TSB.

Specjaliści TSB, wykorzystując swoje doświadczenie i zasoby, na pewno zwrócą uwagę na tę wcześniejszą katastrofę podczas swojego śledztwa. Czy mogą istnieć jakieś wspólne czynniki między tymi dwoma tragediami? Czy te wypadki mogą wskazywać na większy, ukryty problem z bezpieczeństwem Piper PA-32? Te pytania, choć na razie bez odpowiedzi, są kluczowe dla zrozumienia, co mogło przyczynić się do tych dwóch tragedii.

Śledztwo w sprawie katastrofy samolotu w Kanadzie jest w toku. TSB zapewnia, że zostaną podjęte wszystkie niezbędne kroki, aby znaleźć przyczynę tej katastrofy i przeciwdziałać podobnym tragediom w przyszłości.

Katastrofa samolotu China Eastern Airlines. Dziesiątki ofiar [WIDEO]

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button