PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Kolejny etap budowy ogromnego portu Grand Faw w Iraku

Jak to wpłynie na relacje w regionie?

Czy nowy etap budowy portu Grand Faw w Iraku oznacza zwrot w gospodarce tego kraju i relacjach z sąsiadami? Szczegółowe postępy w budowie portu i jego potencjał mogą odmienić krajobraz handlu i polityki na Bliskim Wschodzie.

  • Irak zakończył prawie dwie trzecie budowy portu Grand Faw, który ma na celu połączenie kraju z Turcją i Europą.
  • Budowa portu jest elementem projektu wartego 17 miliardów dolarów, znanego jako „Droga Rozwoju”.
  • Irak i Kuwejt dążą do rozwiązania sporów dotyczących granic morskich i pól naftowych.

Al-Faw Grand Port: Głębszy niż Kanał Sueski i o kluczowym znaczeniu dla sektora naftowego

Port Grand Faw nie tylko otworzy nowe szlaki handlowe dla Iraku, ale stanie się również kluczowym punktem dla sektora naftowego. Zainab Juma Al-Moussawi, członek Parlamentarnego Komitetu ds. Ropy, Gazu i Zasobów Naturalnych, wskazuje, że port będzie zawierał sześć nabrzeży do eksportu ropy, z możliwością przetwarzania 250 tysięcy baryłek dziennie.

Al-Moussawi podkreśla, że Port Grand Faw będzie w stanie pomieścić większe statki towarowe, ponieważ jest głębszy niż Kanał Sueski. Dodatkowo port będzie wyposażony w zbiorniki do magazynowania importowanych produktów naftowych o pojemności 300 tysięcy metrów sześciennych.

Niezależnie od jego znaczenia dla sektora naftowego, Al-Moussawi potwierdza, że port będzie miał istotne znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki irackiej. Choć obecnie tylko cztery procent budżetu irackiego pochodzi z eksportu niezwiązanego z ropą, Irak ma możliwość dywersyfikacji swoich źródeł dochodów. Właśnie dzięki projektom takim jak Port Grand Faw, które wykorzystują strategiczne położenie geograficzne kraju, perspektywy te stają się coraz bardziej realne.

Czytaj również: Turkish Airlines nie będzie przyjmować obywateli Syrii, Iraku i Jemenu

Ostatecznie, Port Grand Faw, z planowaną liczbą 99 nabrzeży, ma ambicje przekroczenia skali portu Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który obecnie posiada 67 nabrzeży dla kontenerów. Tym samym, stanie się on największym portem w Azji Zachodniej, podkreślając swój niezwykle strategiczny charakter. Terminal kontenerowy jest częścią pierwszej fazy projektu Al-Faw Grand Port, który jest budowany przez Daewoo E&C.

Postęp budowy portu Grand Faw

Jak poinformował arabski serwis Zawya, Minister Transportu Iraku, Razzak AlSaadawi, z dumą ogłosił, że kraj zakończył prawie dwie trzecie prac budowlanych przy projekcie portu Grand Faw. Dynamika prac na budowie jest imponująca. Trzy lata temu zrealizowano zaledwie 19% planowanych prac, a teraz ten wskaźnik wzrósł do 68%. Port Grand Faw, strategicznie usytuowany na południu kraju, będzie składał się z pięciu głównych nabrzeży. Pierwsze z nich jest już na ukończeniu, a wkrótce ma nastąpić jego próbne otwarcie.

Realizacją tego ambitnego projektu zajmuje się południowokoreańska firma Daewoo, która 4 lata temu zdobyła kontrakt wart 2,7 miliarda dolarów. Kompetencje i doświadczenie firmy Daewoo gwarantują systematyczne postępy prac, które mają zakończyć się w 2025 roku, zgodnie z harmonogramem.

Minister AlSaadawi podkreśla, że zakończenie prac nad portem Grand Faw będzie miało ogromne znaczenie dla gospodarki Iraku. Port w Grand Faw, aspirujący do miana jednego z największych na świecie z planowaną przepustowością 99 milionów ton rocznie, odgrywa kluczową rolę. Jest to centralny punkt strategii łączącej Irak z Turcją i Europą. Otwierając nowe perspektywy, ten projekt ma ogromny potencjał do przemodelowania ekonomicznego krajobrazu Iraku. W efekcie może to również przyczynić się do zdecydowanej poprawy pozycji tego kraju na międzynarodowej scenie handlowej.

Międzynarodowe wsparcie dla portu Grand Faw

Projekt portu Grand Faw w Iraku to jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w regionie, biorąc pod uwagę jego skalę i znaczenie. Międzynarodowe partnerstwo odgrywa kluczową rolę w jego realizacji. Szczególnie ważną rolę pełni południowokoreańska firma Daewoo, która zdobyła kontrakt wart 2,7 miliarda dolarów i od tej pory nieustannie pracuje nad tym olbrzymim projektem.

Dzięki doświadczeniu firmy Daewoo w realizacji międzynarodowych projektów infrastrukturalnych, port Grand Faw kształtuje się zgodnie z planem. Projektowany jest jako jeden z największych portów na świecie, z planowaną przepustowością do 99 milionów ton rocznie. Jest to olbrzymie wyzwanie, które wymaga wyjątkowych umiejętności, wiedzy technicznej i zasobów — wszystko to Daewoo jest w stanie dostarczyć.

W ramach większego projektu o wartości 17 miliardów dolarów, znany jako „Droga Rozwoju”, port w Faw zostanie połączony z Turcją linią kolejową i autostradą o długości 1200 km. Ta monumentalna inwestycja zdecydowanie zmieni mapę transportową regionu, umożliwiając efektywne przemieszczanie towarów i osób na bezprecedensową skalę.

Nierozwiązane spory między Irakiem a Kuwejtem: Kwestie granic i zasobów naturalnych

Relacje między Irakiem a Kuwejtem od dawna są obciążone licznymi sporami, które wywodzą się jeszcze z czasów inwazji Saddama Husseina na Kuwejt w 1990 roku. Te nierozwiązane kwestie, mimo licznych prób mediacji, wciąż wpływają na dynamikę stosunków między tymi dwoma krajami.

Głównym punktem spornym jest demarkacja granicy morskiej między obydwoma krajami. Granica lądowa między Irakiem a Kuwejtem, wyznaczona przez ONZ po wycofaniu się wojsk irackich, jest już niepodważalnym faktem. Niemniej jednak sprawa granicy morskiej wciąż pozostaje nierozstrzygnięta, co skutkuje niezakończonymi sporami dotyczącymi praw do zasobów naturalnych. W tym kontekście istotnym elementem jest budowa przez Irak portu Grand Faw na Khor Abdullah. Jest to strategiczna cieśnina, która stanowi granicę między tymi dwoma krajami. Dzięki temu jej znaczenie wzrasta w związku z realizacją tego ambitnego projektu.

Niemniej jednak, jak informuje serwis The National News, poza granicą morską, Irak i Kuwejt walczą o prawa do wspólnych pól naftowych. To dodatkowo komplikuje sytuację, gdyż obie strony są zależne od dochodów z eksploatacji ropy naftowej. Wszystko to sprawia,  że bez jasnej demarkacji granic, zarówno lądowych, jak i morskich, trudno jest ustalić, które zasoby należą do którego kraju. A to z kolei prowadzi do dalszych konfliktów.

Inne kwestie to m.in. zaginieni obywatele kuwejccy w czasie inwazji oraz odszkodowania wojenne, które Irak jest zobowiązany zapłacić Kuwejtowi za szkody wyrządzone podczas inwazji. Wprawdzie Irak uregulował już swoje zobowiązania, płacąc ostatnią ratę odszkodowania w zeszłym roku, jednak kwestia zaginionych osób nadal pozostaje otwarta.

Czytaj również: Globalna recesja coraz bliżej, a PKB Gujany, Iraku i Irlandii urośnie o co najmniej 9%

Choć oba kraje zobowiązały się do rozwiązania tych problemów, postępy są powolne. Wszystko to tworzy skomplikowany obraz relacji między Irakiem a Kuwejtem, które mimo podjętych działań wciąż borykają się z wieloma nierozwiązanymi problemami. Obie strony zgodziły się jednak na dalsze rozmowy, co daje nadzieję na przyszłe rozwiązanie tych długotrwałych sporów.

Trudności i triumfy na drodze do przyszłości Iraku i rozwoju portu Grand Faw

Irak, zasobny kraj o wielkim dziedzictwie, przemierza drogę transformacji. Jego dynamiczne zaangażowanie w rozwój infrastruktury manifestuje się poprzez znaczący postęp w budowie portu Grand Faw. Pod ręką południowokoreańskiej firmy Daewoo, ten ambitny projekt przekształca się w rzeczywistość, ilustrując potęgę inwestycji w długofalowy rozwój kraju i całego regionu. Dzięki temu projekt portu Grand Faw ma wszelkie atuty, aby stać się kluczowym punktem łączącym Irak z resztą świata.

Jednakże równolegle do tych triumfów, Irak napotyka na wyzwania w relacjach międzynarodowych, zwłaszcza z Kuwejtem. Wyzwania, z którymi Irak się boryka, dotyczą różnych aspektów. Sporne kwestie graniczne, zarówno na lądzie, jak i na morzu, to jeden z kluczowych punktów. Dodatkowo występują spory dotyczące dostępu do tak cennych zasobów naturalnych, jak ropa naftowa. Jednak pomimo tych przeciwności, Irak i Kuwejt dają wyraz swojej gotowości do dialogu i współpracy. A to z kolei jest obiecującym znakiem dla przyszłych negocjacji.

Czytaj również: Trzy nowe Boeingi 737 znalazły nowy dom na Bliskim Wschodzie

W związku z tym droga do przyszłości Iraku jest wyboista, ale pełna obiecujących możliwości. Sukces projektu portu Grand Faw świadczy o potencjale Iraku do przemiany i wykorzystania swoich zasobów na rzecz kraju i całego regionu. Jednocześnie, nierozwiązane konflikty z Kuwejtem przypominają o długiej drodze do pokojowych i stabilnych relacji międzynarodowych. Niemniej jednak, dzięki determinacji i zaangażowaniu, Irak może przekształcić te wyzwania w triumfy, kontynuując swoją podróż ku stabilności i wzrostowi. A to niezwykle ważne biorąc pod uwagę fakt, że kraj ten dopiero wstaje z kolan po wieloletniej wojnie domowej.

Chiny przechodzą na prowadzenie w globalnym imporcie ropy naftowej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button