E-commerce
Gorące newsy

Koniec z tanimi zakupami z Ali! KE nałoży cła na drobne produkty!

Zniesienie zwolnienia z ceł importowych negatywnie wpływa na wszystkich dostawców internetowych spoza Unii Europejskiej

Komisja Europejska planuje nałożyć cła importowe na produkty o wartości do 150 euro, które obecnie są zwolnione z opłat. Bruksela wcześniej zlikwidowała zwolnienia z VAT. Te działania co prawda wzmocnią pozycję handlowców wewnątrz Unii, ale jednocześnie skutkować będą wzrostem kosztów transportu produktów z Chin, w tym z popularnego AliExpress.

Komisja Europejska wprowadzi cła na produkty do 150 euro

Z dokumentów przeanalizowanych przez Süddeutsche Zeitung wynika, że zaproponowana poprawka do zasad importu jest prosta i przewiduje cła importowe na produkty o wartości do 150 euro. Na pierwszej stronie gazety pojawił się krzykliwy nagłówek:

Komisja Europejska planuje nałożyć cła na wszystkie importy z krajów trzecich!

Jak wskazuje portal Ecommerce News, osoba importująca produkt spoza Unii Europejskiej, na przykład poprzez zakup od amerykańskiego lub chińskiego sprzedawcy internetowego, musi płacić cła importowe. Jednak dotychczas w UE zwolnione z tego obowiązku były zamówienia o wartości do 150 euro. W praktyce wiele zamówień z międzynarodowych sklepów internetowych trafiało do Unii bez obciążeń celnych. Bruksela zamierza zmienić tę sytuację. Plany wprowadzenia zmian są bardzo konkretne, jak donoszą niemieckie media, i mogą zostać oficjalnie ogłoszone w dosłownie dowolnym momencie.

Czytaj też: Obroty AliExpress w Europie spadają. Kryzys rynku e-commerce?

Lepiej dla producentów, drożej dla klientów

To nie pierwszy raz, kiedy Bruksela stawia nowe ograniczenia wobec tanich produktów spoza Unii – lub bardziej precyzyjnie – likwiduje zwolnienia i ulgi. Na przykład dwa lata temu zostało zniesione zwolnienie z VAT dla produktów o wartości do 22 euro, co szczególnie dotknęło chińskie sklepy internetowe. AliExpress, spółka zależna Alibaba Group działająca w modelu biznesu konsumenckiego, przypisała spadek sprzedaży właśnie tej decyzji.

Jak wskazuje portal Ecommerce News, zniesienie zwolnienia z ceł importowych negatywnie wpłynie na wszystkich dostawców internetowych spoza Unii Europejskiej, przynajmniej jeśli chodzi o sprzedaż produktów o wartości do 150 euro. Z kolei sprzedawcy internetowi z UE mogą skorzystać na nowych przepisach. Według Komisji Europejskiej, reforma celna przyniosłaby Unii roczne wpływy w wysokości 750 milionów euro z ceł importowych. Komisja ma również plany dotyczące nowego Urzędu Celnego UE, który miałby rozpocząć działalność w ciągu pięciu lat. Oczekuje się, że organ będzie odpowiedzialny za ustanowienie i utrzymanie nowego „centrum danych”, które poprawi przepływ informacji między państwami członkowskimi i uprości procedury celne.

Czytaj też: Stany Zjednoczone umieszczają Aliexpress i WeChat na czarnej liście!

Alibaba podzieli firmę na 6 jednostek! Wielka reorganizacja giganta

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button