PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport
Gorące newsy

Autobus 666 nie pojedzie na Hel. Nazwę miasta też zmienią?

Co ciekawe, wybór numeru 666 dla tego autobusu był… przypadkiem

Przewoźnik PKS Gdynia poinformował, że popularny autobus 666 kursujący na Hel zmieni numer na 669. Decyzja wywołała burzę w sieci, a internauci spekulują, że zmiana numeru “piekielnego autobusu” to efekt nacisków ze strony katolickich grup i organizacji.

Autobus 666 zmienia numer

Autobus 666, kursujący na piaszczyste plaże na Helu, zdobył popularność ze względu na żart słowny związany z nazwą polskiej miejscowości. Biblia identyfikuje bowiem liczbę 666 jako „liczbę Bestii”, czyli utożsamia ją z szatanem. Z kolei w nazwie miasta Hel brakuje tylko jednego “l”, aby powstało angielskie słowo „hell” czyli “piekło”. Co jednak ciekawe, wybór numeru 666 dla tego autobusu był… przypadkiem.

Kilka lat temu zmienialiśmy polski model nazywania swoich linii tylko nazwami końcowych przystanków i zamieniliśmy to na europejski. A że trasy w powiecie puckim mają liczby od 650 do 669 to jasne było, że któraś z nich musi jechać do Helu. I tak jakoś wyszło… – tłumaczył w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Mariusz Józefowicz ze spółki PKS Gdynia.

FB

Chociaż związek między liczbą 666 a słowem „piekło” może umknąć niektórym Polakom, wielu polskich użytkowników mediów społecznościowych potępiło zmianę.

Była to reklama na cały świat. O linii 666 na Hel niejednokrotnie czytałem na zagranicznych stronach, czy grupach na Facebooku. Jestem przekonany, że byli turyści, którzy pewnie dojechaliby szybciej pociągiem, ale dla hecy pojechali autobusem 666. Nie wiem, czy ten numer to był przypadek, czy celowy zabieg marketingowy, ale na pewno przyciągał uwagę – napisał jeden z internautów.

Sprawą linii zainteresowały się również zagraniczne media. O autobusie napisały nie tylko brytyjskie Guardian czy BBC, ale również wydawany w Hongkongu dziennik South China Morning Post czy też amerykański New York Post. Z kolei meksykański dziennik El Debate wyjaśnił czytelnikom, że Hel „jest wyjątkowym miastem w Polsce, przyciągającym co roku tysiące osób” pragnących spędzić czas na „idyllicznym półwyspie”. No cóż, chociaż darmowa reklama.

Czytaj też: MPK Kraków podpisało umowę z Solaris na nowe autobusy

Autobus 666 promuje satanizm?

Oficjalnego powodu zmiany numeru nie podano, ale polskie media przypomniały, że kilka lat temu gra słów nie spodobała się niektórym katolickim organizacjom, których członkowie stwierdzili, że linia „promuje satanizm”. W 2018 roku, redaktorzy katolickiego portalu Fronda zażądali zmiany numeru linii, argumentując, że obecny numer godzi „w chrześcijański porządek państwa polskiego i jego fundamenty, a stąd — w dobro nas wszystkich”.

Linia autobusowa 666 kursująca na Hel, mówiąc krótko i dosadnie, godzi w chrześcijański porządek państwa polskiego i jego fundamenty, a stąd – w dobro nas wszystkich – stwierdzili.

Fronda apelowała do PKS Gdynia o zmianę numeru linii i zagroziła, że jeśli przewoźnik tego nie zrobi, to portal zwróci się o interwencję do „stosownych organów państwa polskiego”.

Uważam, że kolejnym krokiem powinna być zmiana nazwy miasta Hel na coś innego, ponieważ jest to sprzeczne z naszymi chrześcijańskimi polskimi korzeniami! – napisał jeden z internautów po zmianie numeru.

Tak czy inaczej, klamka zapadła, a 24 czerwca autobus 666 zmieni numerację na 669. Jednak nowy numer też nie wszystkim się podoba. Chodzi bowiem o końcówkę, która kojarzy się… z pozycją 69 z Kamasutry. Do gdyńskiego PKS-u już dotarły głosy oburzenia w tej sprawie.

Okazuje się, że numer „69” ma sugerować tematy miłosne i namiętność – powiedział dyrektor działu ds. przewozów w gdyńskim PKS, Paweł Misiak.

Czy numeracja linii ulegnie kolejnej zmianie? A może dzięki apelom internautów i klientów przewoźnik powróci do numeru 666? Tego nie wiemy. Wiadomo jednak, że zmiana nie dotyczy trasy, a zielone autobusy na Hel będą nadal zatrzymywać się m.in. na przystankach w Juracie, Jastarni, Kuźnicy, Chałupach, we Władysławowie, w Chłapowie, Rozewiu, Jastrzębiej Górze i Karwii.

Czytaj też: Niemcy traktują obywateli jak dorosłych, a Polska jak dzieci!

Lublin zakupi od Solaris pierwszy w mieście autobus wodorowy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button