PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Lublin zakupi od Solaris pierwszy w mieście autobus wodorowy

Lublin stawia na pojazdy wodorowe. Lubelski Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) i firma Solaris Bus & Coach podpisały umowę na zakup i dostawę autobusu Urbino 12 hydrogen. Po dostawie od Solaris, Lublin będzie drugim po Koninie miastem w Polsce, które ma autobus wodorowy w swojej flocie pojazdów miejskich.

Solaris dostarczy Lublinowi autobus wodorowy

Firma Solaris wygrała przetarg lubelskiego Zarządu Transportu Miejskiego na sprzedaż i dostawcę pierwszego autobusu wodorowego w mieście. Autobus Urbino 12 hydrogen to pojazd wyposażony w najnowsze rozwiązania oparte na technologii wodorowej. Zgodnie z umową między Solaris i lubelskim ZTM, autobus wodorowy dołączy do floty we wrześniu przyszłego roku. Operatorem świadczącym usługi komunikacji miejskiej autobusem wodorowym będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) Lublin.

Lublin dołącza do grona europejskich miast, które wytyczają nowe standardy planowania i zarządzania flotami autobusów. Nasza wieloletnia współpraca jest dla nas powodem do dumy. Z wielką radością będziemy partnerem dla ZTM Lublin we wdrażaniu technologii wodorowej – powiedział Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Zamówiony autobus wyposażony jest w akumulator elektryczny – akumulator, który można ładować nie tylko ogniwem wodorowym, ale również zewnętrzną ładowarką mobilną dołączoną do zamówienia i wchodzącej w skład wyposażenia autobusu. Jak wskazuje Solaris, autobusy wodorowo-elektryczne wyróżniają się krótkim czasem tankowania i bardzo długim dystansem jazdy, nawet w niesprzyjających warunkach drogowych. Wodór to czyste źródło energii, a jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej w ogniwie wodorowym są ciepło i para wodna. Element magazynowany jest w postaci gazowej w zbiornikach umieszczonych na dachu.

Solaris/Fotografia reklamowa Lukasz Bera

Czytaj też: Pierwszy autobus wodorowy pojawi się w Koninie. Projekt koordynuje spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza

Wieloletnia współpraca

Solaris dodał, że autobus wodorowy Urbino 12 hydrogen będzie miał 85 miejsc, w tym 29 siedzących. Pojazd wyposażony jest w rozwiązania zwiększające komfort pracy pasażerów i kierowcy. Należą do nich systemy liczenia pasażerów, monitoring, klimatyzacja, bezgotówkowy automat biletowy, system dezynfekcji powietrza w pojeździe czy dostęp do ładowarki USB dla pasażerów.

Współpraca Solarisa z Lublinem rozpoczęła się już w 1996 roku, a na przestrzeni lat producent dostarczył do miasta prawie 200 pojazdów, zarówno autobusów spalinowych, jak i bateryjno-elektrycznych oraz trolejbusów. Dzięki dostawie Urbino 12 hydrogen lubelska komunikacja miejska będzie dysponować wszystkimi najnowocześniejszymi rozwiązaniami w transporcie zbiorowym.

Obecnie po drogach europejskich miast jeździ już 70 Solarisów Urbino 12 hydrogen, a w najbliższych miesiącach zostanie dostarczonych kolejnych 100. We wrześniu miała miejsce światowa premiera drugiego autobusu wodorowego od SolarisUrbino 18 hydrogen. Solaris przekazał, że poszerzenie oferty autobusów umożliwia jeszcze bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby firm transportowych. Pierwsze dostawy wodorowego pojazdu przegubowego rozpoczną się w drugim kwartale 2023 roku.

Czytaj też: Strategia środowiskowa Orlen: w planach stacje tankowania wodoru w kolejnych polskich miastach

Solaris dostarczy autobusy wodorowe przedsiębiorstwu komunikacji miejskiej w Bratysławie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button