DrogowyTransport

MPK Kraków podpisało umowę z Solaris na nowe autobusy

Do Krakowa w ramach umowy trafi aż 18 autobusów przegubowych

MPK Kraków podpisało z Solaris Bus & Coach umowę na nowe autobusy elektryczne. Do Krakowa w ramach umowy trafi aż 18 autobusów przegubowych. Biorąc pod uwagę wcześniejsze kontrakty, w przyszłym roku krakowianie otrzymają ponad 40 nowych autobusów elektrycznych, które zastąpią najstarsze i wysłużone pojazdy krakowskiej linii z silnikami diesla.

MPK Kraków zamówiło u Solaris nowe autobusy

MPK Kraków podpisało z Solaris Bus & Coach umowę na nowe autobusy przegubowe. Wszystkie pojazdy będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń i platformę dla osób na wózkach inwalidzkich. Ponadto w autobusach będzie zamontowany monitoring oraz gniazda USB do ładowania smartfonów. Każdy autobus można ładować za pomocą wtyczki i przez pantograf, co pozwala zarówno na szybkie, jak i na wolne ładowanie. Warto dodać, że wszystkie systemy i urządzenia w autobusie, w tym ogrzewanie, działają wyłącznie na energię elektryczną.

Koszty dostawy 18 autobusów to ponad 92 mln zł brutto. Na podpisanie czeka jeszcze umowa z firmą Irizar, która wygrała przetarg na dostawę czterech autobusów elektrycznych o długości 12 metrów (z możliwością dostarczenia trzech kolejnych) Zakup tych 22 autobusów był możliwy dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w wysokości prawie 59 mln zł.

Przypomnijmy, że krakowskie MPK podpisało już wcześniej kontrakt na dostawę 20 elektryków. Oznacza to, że w przyszłym roku krakowianie otrzymają ponad 40 nowych autobusów elektrycznych, z czego 25 przegubowych. Nowe autobusy zastąpią najstarsze i wysłużone pojazdy krakowskiej linii z silnikami diesla. Rozbudowa floty pojazdów bezemisyjnych w Krakowie wpisuje się w działania miasta mające na celu maksymalne ograniczenie emisji, a tym samym ochronę klimatu.

Czytaj też: Poznań inwestuje w ekologię i kupi autobusy wodorowe od Solaris

Poznań też kupił nowe autobusy od Solaris

Również MPK Poznań kupił nowe autobusy od Solaris Bus & Coach. Pierwotnie w planach był zakup 15 pojazdów wodorowych Solaris Urbino 12, ale poznański przewoźnik skorzystał z prawa opcji zamówienia kolejnych 10 autobusów. Najwyższej klasy bezemisyjne modele wodorowe wzbogacą flotę MPK już w drugiej połowie przyszłego roku. To największe jak dotąd zamówienie na wodorowe autobusy marki Solaris.

To będzie całkowita nowość we flocie MPK Poznań. Mamy wobec tego taboru wielkie oczekiwania i jestem przekonany, że znakomicie spełni on swą rolę. Zakup przybliża nas również do spełnienia nałożonych norm w zakresie elektromobilności. W 2028 roku zeroemisyjne powinno być 30 procent naszego taboru autobusowego. Obecnie to 18 proc., a po dostawach „wodorowców” będzie to około 25 proc., bo wraz z dostawami bezemisyjnych pojazdów, wycofywane z ruchu liniowego są pojazdy spełniające najniższe wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń – przekazał Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Czytaj też: Strategia środowiskowa Orlen: w planach stacje tankowania wodoru w kolejnych polskich miastach

Lublin zakupi od Solaris pierwszy w mieście autobus wodorowy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button