DrogowyE-commerceInfo z rynkuTransport

Nowe prawo celne w Szwajcarii… utrudni dostawy paczek

Przeciwnicy nowelizacji ustawy obawiają się nawet kilkudniowych opóźnień w dostawach paczek

Prawo celne w Szwajcarii czeka gruntowna zmiana. Zatwierdzona przez Radę Narodową nowelizacja ustawy może mieć istotne konsekwencje dla dostaw paczek w Szwajcarii. Krytycy obawiają się, że proces stanie się wolniejszy, bardziej skomplikowany i droższy.

Prawo celne w Szwajcarii zostanie zaostrzone

Nowe prawo celne w Szwajcarii, nazywane przez niektórych szwajcarskich polityków „potworem”, zakłada, że importerzy i eksporterzy mogą sami decydować, kto jest odpowiedzialny za odprawę celną paczek. Firmy mogą samodzielnie przeprowadzić odprawę lub powierzyć to zadanie konsumentom.

I jeśli wybiorą drugą opcję, klienci internetowi będą musieli dostarczyć dodatkowe dokumenty, aby otrzymać paczkę. Wymagane będą numer śledzenia, odniesienie celne, waga przesyłki, informacje o zawartości oraz kopia faktury. Z kolei firmy będą musiały wykonać dodatkowe zadania związane z sortowaniem i przechowywaniem paczek, co nieuchronnie doprowadzi do znacznych opóźnień. 

Czytaj też: Hiszpański FedEx dodaje do floty pierwsze elektryczne vany. Każdy będzie miał swoją ładowarkę

Jak informuje Ecommerce News, przeciwnicy nowelizacji ustawy, w tym nawet szwajcarska poczta Swiss Post, obawiają się, że opóźnienia w dostawach paczek mogą sięgać nawet kilku dni. Twierdzą również, że nowe przepisy celne nie zmniejszą biurokracji, jak zamierzano, lecz ją zwiększą.

Nawet minister jest przeciwko

Tymczasem spedytorzy i inne firmy logistyczne martwią się o praktyczną wykonalność nowelizacji ustawy, obawiając się dodatkowych obciążeń administracyjnych i podwójnej pracy. Minister Finansów Karin Keller-Sutter też ostrzega przed konsekwencjami wprowadzenia nowego prawa celnego:

Ruch towarów może ulec zatrzymaniu, ponieważ paczki będą musiały być tymczasowo przechowywane, aż będzie jasne, kto musi dokonać odprawy.

Czytaj też: W europejskim przemyśle wciąż trwa posucha, bo konsumpcja leży i kwiczy

Po przyjęciu zmiany prawa przez dużą większość w Radzie Narodowej, krytycy nowelizacji pokładają teraz swoje nadzieje w Ständerat, drugiej izbie federalnego parlamentu szwajcarskiego. Jak informuje Ecommerce News, organ może ponownie rozważyć kwestię przed ostatecznym wprowadzeniem zmiany prawa w życie.

Mimo tych wyzwań, e-commerce w Szwajcarii rozwija się z niezwykłą dynamiką. Rosnąca liczba osób korzystających z internetu i rozwój technologii mobilnych sprawiają, że handel online staje się coraz bardziej powszechny.

DHL też wykorzystuje AI. Dostawy będą szybsze

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button