DrogowyTransport

To tu powstanie nowa obwodnica Wadowic! Jest decyzja burmistrza

Gmina Wadowice będzie odpowiedzialna za przygotowanie całej inwestycji

Południowa obwodnica Wadowic coraz bliżej. Burmistrz miasta wydał decyzję dotycząca uwarunkowań środowiskowych, tym samym zatwierdzając trasę nowej drogi. Teraz pora na sporządzenie projektu budowlanego.

Wiemy gdzie wybudują obwodnicę Wadowic

Nowa południowa obwodnica Wadowic połączy rondo Generała Leopolda Okulickiego, które jest głównym skrzyżowaniem we wschodniej części miasta, z ulicą Zegadłowicza, biegnącą w kierunku Suchej Beskidzkiej, a następnie dalej do Limanowej i Nowego Sącza. Na tym rondzie krzyżują się dwie istotne dla Małopolski drogi krajowe: nr 28 z Zatora do Medyki oraz nr 52 z Bielsko-Białej do Modlniczki. Dzięki wybudowaniu nowego odcinka trasy o długości 1,43 km wzdłuż rzeki Skawy, kierowcy podróżujący drogą krajową nr 28 w kierunku Beskidów ominą ulice Lwowską, Putka i Zegadłowicza. Ponadto, nowa obwodnica będzie krótsza o niemal pół kilometra niż obecny przebieg drogi krajowej.

Czytaj też: Duże zainteresowanie nową obwodnicą! Jest w czym wybierać!

Realizacja tego projektu będzie obejmować rozbudowę ronda Okulickiego, które zostanie przekształcone w rondo turbinowe. Następnie, trasa obwodnicy będzie prowadziła wzdłuż ulicy Błonie w kierunku ronda przy centrum handlowym. Drugie rondo również zostanie rozbudowane, aby stać się rondem turbinowym.

GDDKiA

Duża rozbudowa

Dalszy odcinek trasy na południe zostanie poszerzony na dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, po jednym w każdym kierunku, i poprowadzony nowym torem wzdłuż rzeki Skawy. W planach jest budowa mostu nad Dąbrówką oraz kładki pieszo-rowerowej na wschód od drogi. Kładka ta będzie łączyć się z północnej strony z istniejącą ścieżką rowerową oraz z dodatkową jezdnią po południowej stronie, która zostanie zbudowana po wschodniej stronie obwodnicy i poprowadzi w kierunku szlaku VeloSkawa. Ta dodatkowa droga będzie również połączona z ulicą Błonie przez przejazd pod obwodnicą. Na końcu obwodnicy, przy ulicy Zegadłowicza, planowane jest wybudowanie ronda turbinowego, który umożliwi dostęp do Beskidzkiej Drogi Integracyjnej poprzez węzeł Wadowice.

Czytaj też: W europejskim przemyśle wciąż trwa posucha, bo konsumpcja leży i kwiczy

Gmina Wadowice będzie odpowiedzialna za przygotowanie całej inwestycji, włączając w to opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji dotyczących środowiskowych uwarunkowań, zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oraz nabywanie niezbędnych gruntów. Natomiast budową i pokryciem kosztów będzie zajmować się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Po uzyskaniu decyzji dotyczącej uwarunkowań środowiskowych, kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu budowlanego oraz złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu tego dokumentu będzie możliwe ogłoszenie przetargu na budowę nowej trasy. Nowa obwodnica Wadowic w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Wojewoda się zgodził! Powstanie ważna obwodnica na Podlasiu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button