Wojewoda Podlaski wydał decyzję ZRID dla niemal trzykilometrowego fragmentu drogi krajowej nr 66, stanowiącego nową obwodnicę Bielska Podlaskiego. Nowa trasa połączy się z budowaną drogą S19, która ominie miasto z zachodniej strony, umożliwiając płynniejszy przepływ ruchu tranzytowego. Obwodnica Bielska Podlaskiego ma być gotowa w drugim kwartale przyszłego roku.
Może ruszać obwodnica Bielska Podlaskiego
Za budowę w ramach systemu Projektuj i Buduj odpowiadać będzie konsorcjum firm UNIBEP i VALUE ENGINEERING. Wartość podpisanego już w 2022 kontraktu wynosi 77,7 miliona złotych. Obwodnica Bielska Podlaskiego ma być gotowa w drugim kwartale przyszłego roku. Planowane jest wybudowanie jednopasmowego odcinka drogi krajowej nr 66 o długości 2,92 kilometra, który będzie się rozciągać od istniejącej drogi krajowej nr 19 do już istniejącej drogi krajowej nr 66. Na początku i na końcu tego odcinka zostaną wybudowane ronda.
Czytaj też: Ekologia może uratować globalną gospodarkę
Projekt przewiduje zastosowanie nawierzchni bitumicznej, a droga będzie zaprojektowana tak, aby mogła przenosić obciążenia do 11,5 ton na oś. Ten fragment drogi zostanie połączony z aktualnie budowaną drogą ekspresową S19 oraz istniejącym fragmentem drogi krajowej nr 66 od węzła Bielsk Podlaski Zachód do drogi krajowej nr 19. W ramach zadania zostaną wzniesione cztery obiekty inżynierskie, obejmujące między innymi wiadukt nad torami oraz most nad rzeką Białą, który będzie pełnił funkcję przejścia dla zwierząt. Przewidziana jest przebudowa istniejących dróg i ulic, które przecinają się z planowaną drogą krajową. Dodatkowo planowane jest utworzenie nowych pasów drogowych, które będą obsługiwały lokalny ruch drogowy.
Ważna decyzja
Otrzymanie decyzji ZRID stanowi kluczowy krok w procesie realizacji tego przedsięwzięcia. Decyzja ta wyznacza bowiem obszar przeznaczony do zabudowy drogowej i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej dla nieruchomości przeznaczonych na potrzeby Skarbu Państwa.
Czytaj też: Obwodnica Wałcza coraz bliżej. Złożono sześć ofert
Postępowanie administracyjne, mające na celu ustalenie wysokości odszkodowania, będzie prowadzone przez Wojewodę Podlaskiego. Rzeczoznawcy majątkowi, powołani przez niego jako niezależni biegli, dokonają oszacowania wartości nieruchomości, co posłuży jako podstawa do wydania decyzji odszkodowawczej. Ta decyzja stanie się podstawą dla GDDKiA do wypłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości. Dla wykonawcy inwestycji, otrzymanie decyzji ZRID oznacza możliwość rozpoczęcia prac po uprzednim przekazaniu terenu budowy, co przewidziane jest na marzec tego roku.
Znajdziesz nas w Google News