KolejowyTransport

Kraków zyska nowe przystanki. Do centrum dojedziesz szybciej niż tramwajem!

Przystanki będą zapewniały pełną dostępność dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się

PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały zezwolenia na budowę nowych przystanków kolejowych w Krakowie. I tak też Kraków zyska nowe przystanki w obszarze osiedla Piastów i Kościelniki. Działania te są częścią „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Kraków zyska dwa nowe przystanki kolejowe

Wojewoda Małopolski udzielił zezwolenia na budowę przystanków kolejowych w Krakowie. To ważny krok w przygotowaniach do rozpoczęcia prac budowlanych. Pierwsi pasażerowie będą mieli możliwość skorzystania z nowych peronów już w przyszłym roku. Kraków zyska dwa nowe przystanki. Pierwszy z nich, przystanek Kraków Kościelniki będzie zlokalizowany przy linii kolejowej nr 95 (Kraków Nowa Huta – Podłęże), w pobliżu ul. Pysocice. Prace budowlane obejmują konstrukcję dwóch jednokrawędziowych peronów. Dostęp do peronów będzie możliwy poprzez podziemne przejście wyposażone w pochylnie.

Czytaj też: Kraków Grzegórzki otwarty! To kolejny przystanek w Małopolsce

Lokalizacja umożliwi również stworzenie parkingu typu „Park & Ride” w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku. Korzystając z pociągów aglomeracyjnych, podróżni będą mogli dotrzeć do centrum Krakowa w zaledwie kilkanaście minut. Z kolei przystanek Kraków Piastów będzie umiejscowiony w pobliżu skrzyżowania ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, w obszarze, gdzie linia kolejowa nr 95 spotyka się z linią kolejową nr 8, prowadzącą w stronę Kielc i Warszawy. Nowe perony będą bezpośrednio połączone z istniejącym wiaduktem drogowym, który przecina tory kolejowe. Dla wygody podróżnych zostaną zainstalowane schody oraz windy.

Kraków zyska nowe przystanki. Do centrum dojedziesz szybciej niż tramwajem!
PKP PLK
PKP PLK

Rządowy program

Przystanki będą zapewniały pełną dostępność dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Na peronach zostaną zainstalowane wiaty, tablice informacyjne, ławki oraz oznaczenia. Dodatkowo, oświetlenie będzie wspomagać orientację nawet po zmroku. Dla osób niewidomych lub słabowidzących zostanie wprowadzony system ścieżek o różnej strukturze, stanowiący udogodnienie w nawigacji. Głównym celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie krajowej gospodarki. Przewidziane inwestycje mają umożliwić podróżnym korzystanie z regionalnych i międzyregionalnych połączeń kolejowych.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Na realizację programu przeznaczono ponad 1 miliard złotych. Dodatkowo, program zakłada budowę ponad 100 parkingów przy istniejących i nowych przystankach, co pochłonie kwotę przekraczającą 74 miliony złotych. W Małopolsce pasażerowie już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach tego programu. Takie obiekty znajdują się w miejscowościach Nowy Sącz, Zator, Wolbrom i Dąbrówka. Planowane jest również wybudowanie nowoczesnych peronów w okolicach Przylasku Rusieckiego w Krakowie oraz w Pisarach na trasie KrakówKatowice.

Powstanie nowy przystanek kolejowy w Krakowie! Pierwszy z trzech!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button