LotniczyTransport

Bolt i Uber odejdą do lamusa? Airbus zaprezentował swoje latające taksówki

CityAirbus NextGen będzie napędzany ośmioma wirnikami elektrycznymi

Airbus zaprezentował swój najnowszy prototyp czteromiejscowej latającej taksówki przeznaczonej do dużych miast. Latające taksówki CityAirbus NextGen to elektryczne dwutonowe maszyny, wykorzystujące technologię pionowego startu i lądowania eVTOL, osiągające prędkość 120 km/h i zasięg do 80 kilometrów na jednym ładowaniu.

Airbus przedstawia swoje latające taksówki

W kontekście przyszłości miejskiej mobilności, duże znaczenie ma rozwój lotniczych taksówek. Europejski producent samolotów Airbus uznaje swoje maszyny CityAirbus za kluczowy krok w tym kierunku. Technologia pionowego startu i lądowania eVTOL jest traktowana jako przyszłość miejskiej mobilności w kontekście lotniczych taksówek.

Airbus zaprezentował swoje latające taksówki mniej więcej w tym samym czasie, gdy otworzył swoje nowe centrum testowe w niemieckim mieście Donauwörth. To właśnie tym miejscu producent będzie kontynuował testy prototypu CityAirbus NextGen i przygotowywał maszynę do wprowadzenia jej do użytku. Pierwszy lot ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Prawie jak w filmie sci-fi! Pierwsze elektryczne taksówki powietrzne już latają

CityAirbus NextGen będzie napędzany ośmioma wirnikami elektrycznymi. Rozpiętość skrzydeł latającej taksówki wynosi 12 metrów. Chociaż maszyna wykorzystuje technologię pionowego startu i lądowania i ma być zdolna do lotów autonomicznych, na początku będzie pilotowana w tradycyjny sposób. Oprócz transportu pasażerskiego ma służyć także celom medycznym.

Linie lotnicze inwestują w latające taksówki

Oprócz CityAirbus, europejski producent samolotów posiada także inny prototyp, a mianowicie jednomiejscowy Vahana, który według strony internetowej firmy przeszedł już 138 testowych lotów.

Czytaj też: Największe gospodarki świata. W 2024 roku potęga USA pozostanie niezachwiana

Inne firmy również pracują nad rozwojem latających taksówek wykorzystujących technologię pionowego startu i lądowania. Wśród nich wymienić można Vertical Aerospace, w które wcześniej zainwestowały linie American Airlines i Virgin Atlantic, oraz Archer Aviation i Eve Air Mobility, w które znaczne środki finansowe zainwestowały linie United Airlines. United przewiduje dostawy nowych czteromiejscowych maszyn już w 2026 roku.

Latające taksówki stanowią rewolucyjny krok w dziedzinie transportu, przenosząc naszą mobilność na zupełnie nowy poziom. Wizja tych innowacyjnych środków transportu już dawno stała się rzeczywistością, zdobywając popularność i akceptację społeczną. Latające taksówki to nie tylko koncepcja science fiction, lecz realna alternatywa, która odmienia sposób, w jaki podróżujemy.

Kolejne duże zamówienie na Airbusy! Delta kupi aż dwadzieścia!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button