KolejowyTransport

Powstanie nowy przystanek kolejowy w Krakowie! Pierwszy z trzech!

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w Małopolsce obejmuje 22 lokalizacje

PKP Polskie Linie Kolejowe SA zawarły umowę o wartości prawie 24 mln zł na stworzenie nowego przystanku kolejowego w Krakowie. Ten nowy przystanek kolejowy, który powstanie w północnej części miasta, będzie stanowił znaczącą ułatwienie dla podróży w Krakowie. Jest to tylko jeden z trzech planowanych przystanków, które powstaną w stolicy Małopolski w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Będzie nowy przystanek kolejowy w Krakowie

Nowy przystanek kolejowy w Krakowie Kraków Piastów – zostanie zlokalizowany w punkcie połączenia dwóch linii kolejowych: numer 8, prowadzącej w kierunku Kielc i Warszawy oraz numer 95, kierującej się w stronę Podłęża i Tarnowa. Obiekt będzie dostępny dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Nowe perony będą bezpośrednio połączone z wiaduktem drogowym, który znajduje się nad torami kolejowymi. Dostęp do przystanku zapewnią schody oraz windy.

PKP PLK

Nowe przystanki wybudowane w Krakowie zwiększą atrakcyjność komunikacyjną kolejnych obszarów. Ułatwią mieszkańcom dojazd do centrum miasta i pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Stawiamy na przyjazny środowisku, zrównoważony transport – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: Jest decyzja rządu! Powstaną nowe przystanki kolejowe [SPRAWDŹ GDZIE]

Ministerstwo Infrastruktury

Powstanie więcej przystanków

Perony będą miały długość 200 metrów i zostaną wyposażone we wiaty, tablice informacyjne, wygodne ławki i czytelne oznakowanie. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, podróżowanie będzie możliwe także po zmroku. Osoby niewidome lub słabo widzące skorzystają z systemu ścieżek o różnej strukturze, co zapewni im lepszą orientację. Prace związane z budową przystanku mają zostać ukończone do końca przyszłego roku.

PKP PLK SA kończą fundamentalne dla rozwoju Krakowa inwestycje. Dzięki zmodernizowanej linii średnicowej ułatwimy rozwój kolei aglomeracyjnej. Nowe przystanki poprawią dostęp do kolei i dadzą bezkonkurencyjną czasowo alternatywę w dojeździe do centrum miasta – stwierdził Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

PKP PLK

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w Małopolsce obejmuje 22 lokalizacje. Spośród nich, trzy przystanki będą zlokalizowane w stolicy województwa. Oprócz tego, nowe przystanki zostaną wybudowane także w miejscowościach Pisary, Dąbrówka i Nowy Sącz. Dodatkowo, w ramach tego programu, PKP PLK przewiduje modernizację 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy. Łączna kwota przeznaczona na realizację tego programu wynosi 1 mld złotych, dzięki czemu zmodernizowane perony zostaną wybudowane na 207 różnych lokalizacjach w całym kraju.

PKP wybuduje nowe przystanki kolejowe w Grudziądzu i Tucholi

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button