KolejowyTransport
Gorące newsy

Jest decyzja rządu! Powstaną nowe przystanki kolejowe [SPRAWDŹ GDZIE]

Celem programu jest zmniejszenie izolacji komunikacyjnej

Dzięki postanowieniu Rady Ministrów w „Rządowym programie budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, z listy rezerwowej na priorytetową przesunięto 37 lokalizacji. Oznacza to, że w tych lokalizacjach zostaną wyremontowane lub powstaną nowe przystanki kolejowe. Obecnie Program Przystankowy zawiera 207 inwestycji na liście priorytetowej.

Powstaną nowe przystanki kolejowe

Po zatwierdzeniu raportu z wykonania planu realizacji „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 za rok 2022” przez Radę Ministrów w dniu 20 czerwca 2023 r., na listę priorytetową zostało przeniesionych aż 37 inwestycji o wartości około 160 mln zł. Obecnie na liście podstawowej znajduje się 207 lokalizacji o łącznej wartości inwestycji szacowanej na blisko 973 mln zł.

Czytaj też: PKP uzyskało duże unijne dofinansowanie na cztery projekty

Oto nowe lokalizacje, które zostały przeniesione na listę priorytetową. To właśnie tam zostaną wyremontowane lub powstaną nowe przystanki kolejowe:

  • Kunice w województwie dolnośląskim,
  • Grabik i Słone w województwie lubuskim,
  • Grudziądz Mniszek i Dąbrowa Chełmińska w województwie kujawsko-pomorskim,
  • Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka i Biała w województwie łódzkim,
  • Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Muszyna Zdrój, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik i Tuchów w województwie małopolskim,
  • Mielec Korczaka w województwie podkarpackim,
  • Repczyce Zalew, Kamienna Nowa i Podbiele w województwie podlaskim,
  • Częstochowa Rząsawa, Mykanów, Cykarzew Stary, Cykarzew Północny, Stary Broniszew, Radlin Obszary, Zabrze Maciejów i Zabrze Północ w województwie śląskim,
  • Mnichów Rudki w województwie świętokrzyskim.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Zmniejszenie izolacji komunikacyjnej

Decyzja Ministra Infrastruktury, przedstawiona Radzie Ministrów i przyjęta 19 maja 2021 r., dotycząca ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, jest krokiem mającym na celu zmniejszenie izolacji komunikacyjnej oraz zapewnienie pasażerom lepszego dostępu do kolejowej komunikacji wewnątrzwojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Program ten otrzymał budżet w wysokości 1 mld złotych, a jego ogłoszenie miało miejsce w maju 2020 r. Przewiduje się, że środki zostaną wykorzystane między innymi na budowę lub modernizację przystanków kolejowych oraz finansowanie działań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych.

Kolej Plus – sztandarowy program PKP. Czy jest się czym chwalić?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button