PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

PKP wybuduje nowe przystanki kolejowe w Grudziądzu i Tucholi

Budowa stacji Grudziądz Rządz i Tuchola Rudzki Most poprawi dostęp do kolei w województwie

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na nowe przystanki kolejowe w Grudziądzu i Tucholi. Inwestycja będzie realizowana dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, a budowa nowych stacji Grudziądz Rządz i Tuchola Rudzki Most poprawi dostęp do kolei w województwie.

PKP wybuduje przystanki w Grudziądzu i Tucholi

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na dodatkowe przystanki kolejowe w Grudziądzu i Tucholi, które ułatwią dostęp do kolei i zwiększą możliwości podróży pociągiem w województwie kujawsko-pomorskim. Nowy przystanek Grudziądz Rządz planowany jest na linii ToruńMalbork (nr 207) w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55. Przystanek Tuchola Rudzki Most znajdować się będzie w pobliżu skrzyżowania z ul. Międzylesie. Z nowego przystanku można będzie dojechać pociągami do Chojnic i Bydgoszczy (linia 208).

Oba perony będą wyposażone w zadaszenia, ławki i tablice informacyjne. Przewidziano energooszczędne oświetlenie oraz ścieżki naprowadzające i pochylnie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zakończenie budowy przystanku Tuchola Rudzki Most planowane jest do końca 2023 r. Z kolei z przystanku Grudziądz Rządz pasażerowie będą korzystać w czerwcu 2024 r.

PKP

Czytaj też: PKP może przyznać pociągom z węglem pierwszeństwo na torach

Lepsza komunikacja kolejowa w regionie

Inwestycje będą realizowane w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym, promocja ekologicznych środków transportu oraz wsparcie polskiej gospodarki. Planowane inwestycje umożliwią pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w wysokości 1 mld zł są wykorzystywane między innymi na budowę lub modernizację stacji oraz finansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

PKP

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego program obejmuje 11 miejsc na liście głównej. Poza nowymi przystankami w Tucholi i Grudziądzu, przewidziano również między innymi modernizację przystanku Grzybno (inwestycja w toku), budowę nowych przystanków: Bydgoszcz Zachodnia, Nakło Nad Notecią Dąbrowskiego, Trzeciewnica, Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo (przetarg w procedowaniu) oraz budowę przejścia podziemnego na stacji Nakło Nad Notecią (przetarg w procedowaniu).

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

PKP Intercity kupuje lokomotywy hybrydowe za pół miliarda zł!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button