KolejowyTransport

Kraków Grzegórzki otwarty! To kolejny przystanek w Małopolsce 

Przystanek Kraków Grzegórzki będzie pełnił bardzo ważną rolę w codziennych podróżach Małopolan

Od niedzieli podróżujący w Krakowie mają dostęp do nowego przystanku kolejowego o nazwie Kraków Grzegórzki. Ta inwestycja przeprowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe znacząco rozszerza opcje podróży zarówno na poziomie regionalnym, jak i aglomeracyjnym. Obiekt ten zapewnia połączenie do Starego Miasta i na Kazimierz, a także wygodne przesiadki na przystanki tramwajowe. 

Przystanek Kraków Grzegórzki gotowy

Przystanek Kraków Grzegórzki został stworzony w ramach projektu modernizacji linii kolejowej E30 w Krakowie, ze wsparciem finansowym ze strony Unii Europejskiej w ramach programu CEF „Łącząc Europę”.

Kończy się jedna z najważniejszych inwestycji w Krakowie ostatnich lat. Budowa nowej kolei umożliwi rozwój stolicy Małopolski i pozwoli na sprawniejszą komunikację w całym regionie, a przede wszystkim w obrębie aglomeracji krakowskiej. Dotrzymujemy słowa i wzmacniamy kolej jako najbardziej ekologiczny, a przy tym wygodny środek transportu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: Powstanie kolejny przystanek kolejowy niedaleko Krakowa

Ministerstwo Infrastruktury

Wraz z wprowadzeniem zmian w rozkładzie jazdy, na tym przystanku zaczęły zatrzymywać się pociągi aglomeracyjne i regionalne. Dzięki temu podróżni korzystający z nowego przystanku mają możliwość dotarcia do wielu różnych miejsc w Krakowie i okolicach, włączając w to lotnisko, Wieliczkę, Skawinę, Bielsko-Białą oraz Suchą Beskidzką. W planach jest także rozszerzenie połączeń w kierunku Oświęcimia, Zakopanego i Tarnowa. Przechodzenie z peronu na Rynek Główny w Krakowie zajmuje około 10 minut, a na Kazimierz nieco ponad 5. W okolicy znajdują się także przystanki tramwajowe i autobusowe, które ułatwiają szybkie przesiadki.

PKP PLK

Wygoda pasażerów

Dostęp do dwóch peronów o długości 200 metrów zapewniony jest dzięki schodom i windom. Wyjścia z przystanku znajdują się po obu stronach ul. Grzegórzeckiej i ul. Berka Joselewicza. Na peronach zainstalowano kompleksowe zadaszenie, nowoczesne oświetlenie LED oraz ekrany informacyjne. Dzięki różnorodnej nawierzchni i ścieżkom naprowadzającym również osoby o ograniczonej mobilności mogą swobodnie korzystać z przystanku.

Przystanek Kraków Grzegórzki będzie pełnił bardzo ważną rolę w codziennych podróżach Małopolan, turystów i mieszkańców Krakowa. W ostatnich latach zmieniliśmy oblicze kolei pod Wawelem. Teraz pozytywne efekty naszych wysiłków będą widoczne dla podróżnych – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

PKP PLK

Budowa nowego przystanku kolejowego w sercu Krakowa stanowi jeden z kluczowych rezultatów największej unijnej inwestycji transportowej w tym regionie. Projekt przyczyni się do zwiększenia prędkości przejazdu przez stolicę Małopolski, a także stworzy nowe możliwości rozwoju sieci przewozowej.

Powstanie nowy przystanek kolejowy w Krakowie! Pierwszy z trzech!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button