Info z rynku

Biznes w Uzbekistanie to olbrzymia szansa dla polskich firm logistycznych

W stolicy Uzbekistanu odbyło się Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, któremu towarzyszyła misja gospodarcza zorganizowana przez polskich przedsiębiorców. Wydarzenie to miało na celu zaprezentowanie możliwości inwestycyjnych na dynamicznie rozwijającym się rynku uzbekistańskim. Czy ten środkowoazjatycki kraj jest atrakcyjny dla branży logistycznej? Czy biznes w Uzbekistanie będzie coraz łatwiejszy?

W dniach 24-26 marca miała miejsce pierwsza edycja Tashkent International Investment Forum. Organizatorzy postawili sobie za zadanie skupić w jednym miejscu tych, którzy reprezentują najprężniej działające sektory uzbekistańskiej gospodarki oraz inwestorów poszukujących nowych obszarów do rozwoju swoich biznesów. Czy trzy dni intensywnych wystąpień, podsumowań i prezentacji zakończyło się sukcesem?

Biznes w Uzbekistanie ma olbrzymi potencjał do działania

Sytuacja geopolityczna stawia wiele podmiotów w sytuacji, która jednocześnie jest trudna, a z drugiej otwiera zupełnie nowe możliwości. Przetasowania w strukturach gospodarczych, zaburzenie ciągu dostaw i dostępu do zasobów to szansa dla tych, którzy w świecie przed wojną często stali w cieniu gigantów.

Uzbekistan to ciekawy rynek dla inwestorów. Charakteryzuje się dostępem do wielu surowców oraz złóż naturalnych takich jak złoto, uran, srebro, wolfram czy też miedź. Jest również producentem metali rzadkich takich jak chociażby kadm czy bizmut. Surowce energetyczne, takie jak ropa, gaz czy węgiel wystarczają na swobodne pokrycie potrzeb własnych kraju, jak i też nawiązanie współpracy eksportowej. Dynamiczny rozwój dotyka również branże chemiczne, samochodowe oraz przemysł maszynowy – mówi Bakhrom Babaev, Ambasador Uzbekistanu.

Misja gospodarcza, czyli polska inicjatywa

Potencjał Uzbekistanu zaciekawił polskich przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w misji gospodarczej zorganizowanej przez Konsula Honorowego Uzbekistanu. Celem wyjazdu było nie tylko uczestnictwo w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym, ale przede wszystkim możliwość spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami i przedstawicielami uzbekistańskiego rządu.

Zobacz także: Środkowoazjatycki tygrys nabiera rozpędu. Gospodarka Uzbekistanu dynamicznie rośnie

Przedsiębiorcy i reprezentanci z ramienia władz byli niezwykle otwarci na przyjazd i okazali się również bardzo pomocni w organizacji naszej Misji Gospodarczej. Dzięki współpracy mogliśmy liczyć na pełne wsparcie przy nawiązaniu nowych kontaktów w pełni odpowiadających planom inwestycyjnym w wielu branżach. Wizyta, która zakończyła się sukcesem zarówno dla strony polskiej, jak i uzbekistańskiej, będzie kontynuowana – mówi Piotr Kocoń, Konsul Honorowy Uzbekistanu.

Logistyka i Uzbekistan – współpraca na horyzoncie?

Potencjał współpracy pomiędzy Polską a Uzbekistanem nie ogranicza się wyłącznie do zainteresowania surowcami – obejmuje znacznie szerszy zakres, a jednym z ciekawych obszarów okazała się logistyka. Podczas wizyty w stolicy doszło do spotkania Dyrektora generalnego Uzbekiston Pochtasi z Prezesem firmy Świat Przesyłek w towarzystwie Ambasadora Uzbekistanu w Polsce, Bahroma Babaeva. Obie strony omówiły kwestie rozwoju sektora kuriersko-pocztowego, co zaowocowało planami na rozpoczęcie współpracy.

Bazując na doświadczeniu jakie zdobyliśmy pracując w branży od ponad 10 lat, okazaliśmy się być podmiotem, który swoją wiedzą jest w stanie wesprzeć działania uzbekistańskiego przedsiębiorstwa. W ramach naszej grupy logistycznej od lat optymalizujemy procesy logistyczne i po wysłuchaniu wyzwań, jakie stoją przed tamtejszym rynkiem, wyraziliśmy gotowość do inwestycji w otwarcie sieci przesyłek ekspresowych, a także rozwój sektora pocztowego i usług kurierskich. Ponadto omówiliśmy możliwości otwarcia przedstawicielstwa firmy Świat Przesyłek w Uzbekistanie – mówi Piotr Kocoń ze Świata Przesyłek.

Bodźcem do otwarcia współpracy jest rosnące zapotrzebowanie na przesyłki pocztowe i kurierskie oraz znaczący rozwój e-commerce na świecie. Misja Gospodarcza, zainicjowana przez Konsula Honorowego jest projektem, który będzie kontynuowany i wspierany przez stronę uzbekistańską z osobą samego Ambasadora na jej czele. Kolejna wyprawa do Taszkientu planowana jest w maju.

Inwestowanie w Uzbekistanie jest coraz atrakcyjniejsze dla firm z Polski

Z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego najbardziej perspektywicznym rynkiem dla polskiego eksportu jest Uzbekistan. Według ekspertów kraj ten był w latach 2015-2019 czwartym najatrakcyjniejszym rynkiem poza Unią Europejską.

Uzbekistan jawi się jako interesujący przez reformy społeczno-gospodarcze, które wprowadzono w ostatnich latach. Na przykład w 2018 polski eksport zaliczył wzrost o 138,4% w porównaniu z rokiem 2017, czyniąc go jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków zbytu dla całej gospodarki.

Zobacz także: Uzbekistan może okazać się nadzieją dla polskiego eksportu. Dlaczego?

Choć Uzbekistan należał do tej pory do sfery wpływów rosyjskich, to w związku z kapitalizacją przemysłu, kraj wzmocnił relacje biznesowe. I co prawda, kraj nadal ma silne wpływy gospodarcze z Pekinem oraz Rosją, to nie blokuje sobie tym samym interesów z Unią Europejską. Tym samym biznes w Uzbekistanie coraz mocniej się rozwija, co udowadnia zakończone niedawno Międzynarodowe Forum Inwestycyjne.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button